Ръкописи, създавани тогава, когато не е имало държава, която да ги подкрепя, когато не е имало самостоятелна църква, която да бди над тяхното развитие.
Това показва изложба, открита днес в Народната билбиотека „Иван Вазов” в Пловдив. Експозицията е под надслов: „Калиграфско-художествени школи и писарски средища по българските земи. Образци от славянската ръкописна колекция на Пловдивската народна библиотека“. Проявата е посветена на 135-та годишнина от създаването на пловдивската библиотека и бе открита с изпълнения на Митрополитския хор „Св. Апостол Ерм”.
Само пет дни – до края на тази седмица, гостите на Пловдивската библиотека ще могат да се насладят на оригиналите – образци от писмените средища и книжовно-калиграфските школи в Котел, Куклен, Аджар, Карлово и Етрополе. Те са произвеждали ръкописи, свързани най – вече с нуждите на църквата. Затова изложбата съдържа предимно евангелия, служебници, минеи, книги, необходими за ежедневното богослужение. Долавя се обаче и тенденцията, свързана с развитието на личните интереси и поръчването на книги за лично ползване. Така може да се проследи преходът от средновековната към модерната литература на Българското Възраждане.
За безценното ръкописно наследство, показано в изложбата, разказва в репортажа си Антоанета Петричанска:
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..