Маршрутът ще отвежда още до християнските и културни паметници в района на Кърджали. Идеята е на археолога проф. Николай Овчаров и е подкрепена от игумена на светата обител дядо Симон.
По думите им връзката между манастира и Източните Родопи датира още от Средновековието, а открития преди три години оловен печат на Муселий Бакуриани, при разкопките на Перперикон, са безспорно доказателство за това. Находката е от края на 11 в. и на нея ясно се чете името на Муселий Бакуриани – византийски сановник проедър, свързан и с българската история, обясни проф. Овчаров.
Той припомни, че Бачковския манастир е изграден именно от фамилията Бакуриани - двамата братя грузинци на византийска служба Григорий и Абазий Бакуриани. Според проф. Овчаров, Муселий най-вероятно е техен първи братовчед, а доказателство за това могат да се намерят в точния превод на Типика (устава) на Бачковския манастир. В него се описват много от имотите, които се подаряват на манастира при неговото създаване. Сред тези имоти са и села в областта Ахридос в Източните Родопи.
По думите на археолога, намирането на този печат на Муселий Бакуриани показва, че земите на фамилията са били именно край Перперикон, а връзките с манастира са били интензивни чак до 14 век. Друго доказателство за това е и разкрития манастир край Кърджали - „Свети Йоан Претеча”, за който се смята, че е бил метох на Бачковската света обител. Едно от предположенията на учените е, че точно там може да е погребан и самия Патриарх Евтимий, заточен по тези земи след падането на България под османско робство.
От своя страна игуменът на манастира дядо Симон допълни, че през Средновековието Бачковския манастир е играл важна духовна и административна роля в целия район на Родопите и е съвсем логично включването му в проекта. А за да стане по-привлекателен за туристите се предвижда реставрация на стенописите в централната църква, ремонт на покрива и на хотелските крила на манастира.
В момента се изготвят проекти, с които ще се кандидатства за европейско финансиране в размер на 40 милиона лева. Предстои манастира да извърши класификация на библиотечния си фонд и да се включи във виртуалната глобална библиотека. До дни ще бъде готов и официален сайт на светата обител, а факт е вече присъствието на Бачковския манастир в социалните мрежи – Фейсбук, Туитър и Ю туб.
Новият туристически маршрут най-вероятно ще започва от Пловдив, което е още един шанс в напреварата му за културна столица, допълни проф. Овчаров.
Общоградско честване по повод 149 години от избухването на Априлското въстание се проведе пред паметника на Васил Петлешков в Цар Симеоновата градина. Тази година се навършват и 180 години от рождението на видния деец на българското националноосвободително движение и патронен празник има ОУ „Васил Петлешков“ - Пловдив. По време на..
С камбанен звън от историческия храм "Свето Въведение Богородично" в Панагюрище започнаха тържествата, посветени на 149-ата годишнина от Априлското въстание. Стотици жители и гости на столицата на Четвъртия революционен окръг се включиха в литийното шествие, което пренесе Светините на Април 1876. Шествието беше водено от духовници, начело с..
Шефът на пловдивската митница Мирослав Беляшки вече е обвиняем, а прокуратурата е внесла искане в Софийския градски съд за постоянния му арест. От държавното обвинение съобщиха, че след анализ на събраните доказателства, наблюдаващият прокурор му е повдигнал обвинение за длъжностно престъпление, изразяващо се в действия по осуетяване на..
Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на зам.-кмета на Община Пловдив Владимир Темелков за откриване на обществената поръчка за инженеринг на новата учебна сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Общината e осъдена да заплати и разноските по делото. Обществената поръчка беше..
Пловдивчани и гости на града могат да паркират колите безплатно си в „Синя зона“ на днес и на 6 май , съобщиха от общинското предприятие "Паркиране и репатриране". "Синя зона" работи от 08:30 до 18:30 часа в дните от понеделник до събота включително. В неделя, на официални празници и в почивни дни престоят там не се заплаща. В..