На 66 години си отиде един от най-големите пловдивски художници Ангел Василев. Той е реализирал над 50 самостоятелни изложби в България и чужбина: София, Пловдив, Габрово, Варна, Солун – галерия „Орама", Лос Анжелис – галерия „Корнерстон, Сан Бенедето дел Тронто, Италия...
Пловдив ще се поклони пред големия си художник в неделя от 10.30 в Градската художествена галерия на главната улица. Погребението ще е от 12.30 на Централни гробища.
„Да докоснеш мечтите си” – това бе надсловът на последната изложбата на живописеца Ангел Василев, открита 3 април в пловдивската галерия „Дяков”.
18-те живописни платна, създадени през изтеклата година, пренасят през времето неповторимо магичния свят на автора с неговата вярност към градските традиции от края на XIX и началото на XX век. Художникът търси отговорите на въпроси, които вълнуват мислещия човек – точно както го прави и Диоген, който оживява в платното му като символ на независимостта.
Това разказва тогава галеристката Анна Дякова за Ангел Василев, покорил престижни галерии и публика поне на три континента – САЩ, Европа и Япония.
Това е последното му интервю за Радио Пловдив, часове преди откриването на изложбата:
Ангел Василев: Много, много, много неща. Може да си отгоре или да си най-долу, но човек трябва да го преживее и да разбере, че промяната е важна за един човек. Аз също изживях една огромна промяна в живота си в рамките на една година и нарисувах неща, които човек търси да докосне щастието, радостта от самия живот.
Р. П.: Лесно ли се докосва щастието, уловимо ли е щастието и не е ли то като онази пеперуда, която следваме, догонвайки цветовете на празника, което отлитане толкова често присъства като различни видове намигвания в твоите картини?
А. В.: Щастието е лесно и достижимо и лесно се докосва, но човек трябва да има душа и сърце, за да разбере кое е щастието, защото ние си мислим, че щастието се състои само в пари, пътувания и в дрехи, само, че то не е това. Преди всичко най-важно е здравето и когато човек е здрав, и когато види, че както сега е пролет, дърветата стават зелени, той трябва да бъде щастлив и трябва да знае, че щастието е в него.
Р. П.: Щастието има различни лица. Понякога то се усмихва, понякога гледа любопитно, понякога гледа с намигване или пък доста гузно и предизвикателно.
А. В.: Човек, когато е с четката там е една друга магия. Ти там си самото щастие вътре в центъра на него. Ти изпитваш неща, които не могат да ти се случат в живота, но можеш да го изживееш и да го преживееш, защото ти режисираш всичко там в картината – даваш радости, даваш и мъката, ти даваш всичко онова, към което един човек се стреми. Картината един вид е огледало на душата на един художник.
Р. П.: Каза, че за една година могат да се случат много неща в живота на човек. Непрекъснато животът е един наниз от сривове и възкресения. Това възкресение може ли да има някакъв конкретен образ, различен от този, който не представят библейските сюжети.
А. В.: Само една усмивка е достатъчна, един малък жест – това е, но въпросът е как дали ние го чувстваме, дали можем да се радваме на всичко онова, което ни заобикаля.
Р. П.: Разказвач на приказки – това е най-често епитетът, който се свързва с името на художника Ангел Васил – разказвач на градски легенди, толкова различен и изобилен на сюжети, които ни зареждат. С доброта ли е животът колкото всъщност е отразен в твоите картини?
А. В.: Животът е такъв какъвто ние си го направим. Зависи кой какво иска. Тъй като аз не искам нищо и мога да си позволя лукса да рисувам тези неща. Хората прекалено ламтят, въпреки че думата е прекалено груба – ламтят, но не знаят за какво, не знаят какво искат от този живот, но те искат нещо, което не е за всеки.
Р. П.: Това, което обикновено си мисля в такъв случай, всеки път, когато провеждаме един разговор с теб е как е възможно толкова много светлина, толкова много изящество и добронамереност да има в едни сюжети, които са като контрапункт на това, което действителността всеки ден ни предоставя, притиска към земята. Твоите картини всъщност са едно оттласкване от дъното и един поглед нагоре. Как се случва това?
А. В.: С най-добри чувства към хората и към самия живот, защото той животът е само един, нямаш втори. Като малко дете имаш много време за всичко. Когато пораснеш, станеш голям и направиш години времето е много кратко. Нямаш време за омраза, нямаш време за завист, нямаш време. Ако хората разберат това нещо и да се насладят на собствения си живот и на собствените си деца, и на собствените си наследници на неговото име и радостта е в него.
Р. П.: Всяка една изложба е едно откритие за твореца, който вгражда нещо от себе си в нея, но и в един момент открива нещо неразгадано до този момент. Донесе ли ти някакво откритие тази изложба, която подаряваш на пловдивчани за най-хубавите празници?
А. В.: Донесе ми, че човек трябва да вярва в доброто най-напред и тези, които идват след тебе, че ще направят нещо по-добро и по-добро.
Р. П.: Кое беше най-голямото удоволствие, когато рисуваше някоя от картините? Коя картина ти достави най-голяма радост?
А. В.: Няма картина да не ти доставя удоволствие, защото ти се опитваш да извадиш нещо, което си го мислил, което си го чувствал така, че една картина е една любов.
„Каритас България“ стартира ежегодната си кампания „Защото СМЕ ХОРА“, чрез която организацията има за цел да помогне в домашна среда на една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора. От 25 ноември 2024 г. до 31 януари 2025 г. кампанията ще набира средства чрез DMS CARITAS на номер 17 777, в името на едно по-уютно,..
УМБАЛ „Свети Георги“ и Районен център за трансфузионна хематология (РЦТХ) - Пловдив, организират доброволна кръводарителска кампания, в която служителите на лечебното заведение ще дарят своята кръв за нечий живот. Целта на кампанията е да се осигурят нужните количества кръв и кръвни съставки за нуждаещите се пациенти. Мотото на кампанията..
25 ноември е Международният ден за елиминиране на насилието над жени. По този повод в Пловдив ще се проведе протестното шествие „Нито една повече!“, организирано от колектива „Феминистки мобилизации“, общностен център „Поглед“ - Пловдив и неформалната инициатива „Люта Хала“. Всички участници са доброволци и граждани на града, които организират..
Нова детска градина ще има в район "Южен". Кметът на Пловдив Костадин Димитров, заместник-кметът "Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование" Владимир Темелков и кметът на район "Южен" Атанас Кунчев ще дадат символичния старт на изграждането на нова детска градина за шест групи. Детското заведение ще се намира на улица..
Днес светофарите на кръстовището на бул. “Пещерско шосе” и ул. “Царевец” в Пловдив няма да работят, съобщиха от кметството на район „Западен“. Причината е извършване на ремонтни дейности и преместване на стълбовете.