Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Видовден! Камбаните бият за вси български светии

Православната църква отбелязва днес Неделя на всички български светии. Денят се чества във втората неделя след Петдесетница и е най-новият, подвижен празник в нашия църковен календар, който се отбелязва от 1954 година. Денят на Всички български светии е уникален празник. На него Църквата отдава почит към всички исторически личности, живели по българските земи, които са канонизирани за светци. Те са били хора на вярата и духа и всеки с делата си е заздравявал спойката между църква, народ и държава.

Канонизираните за светци българи са 104. Всред тях има 12 български патриарси или епископи, сред които Преп. Йоаким Търновски, Преп. Теодосий Търновски, Св. Евтимий патриарх Търновски, Св. Киприан Цамблак, преп. Ефрем Печки; четирима царе и князе - Св. княз Боян-Енравота, Св. Княз Борис Покръстител, Св. цар Петър Български, св. Йоан-Владимир Български); трима войни; 87 канонизирани мъченици. На 26 юли 1962 г. Св. Синод провъзгласява за светец Паисий Хилендарски по случай 200 годишнината от написване на "История Славянобългарска". В този период е канонизиран и Св. Софроний Врачански.

На 15 юни се празнува и Видовден. Според народно поверие празникът е в чест на Вида, сестра на двамата светци Въртоломей и Елисей, наричани "градушкари". Отбелязва се за предпазване от градушки. Смята се, че Вида „види" пакостите, които са сторили двамата светци и ги наказва. Заради възмездието се ражда изразът „Ще дойде Видовден". В народната митология Вида разделя правото от грешното, а денят се приема като еманация на Страшния съд. Хората вярват, че дори и да има забавяне (забравяне) на правдата, тя идва на Видовден и тогава сметките се уреждат: „Господ забавя, но не забравя!". Народното вярване, че градушките идват като възмездие за грехове, е довело до представата, че на Видовден ще излязат наяве всички сторени злини. Оттам е и предупреждението: "Всяка коза за свой крак, но като дойде Видовден, ще видим!" Прието е, че на този ден не трябва да се подхваща никаква работа, за да не се разгневят светците градушкари. На празника хората стават рано, за да видят как изгрява слънцето. Вярва се, че това ще ги направи здрави и весели. Видовден е свързан и с култа към Слънцето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жълт код за студ в Североизточна България

Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..

обновено на 23.02.25 в 14:50

Скиор загина край Чепеларе

Скиор на 37 години загина днес на пистата „Мечи чал“ край Чепеларе , съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Елена Стоилова.  Сигналът за инцидента е подаден в 10:16 часа. Стоилова посочи, че според подадената информация скиорът е паднал в гората край пистата. Бил е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото. Установено е, че..

публикувано на 23.02.25 в 14:49

В Драгор се провеждат избори за кмет

Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик.  Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..

обновено на 23.02.25 в 08:11

В Златоград избраха най-доброто вино с празника "Трифониада"

Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград.  Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година.  В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..

обновено на 23.02.25 в 07:59

Месни заговезни поставя началото на Великия пост

Думата „ заговезни “ произлиза от старобългарското „заговявам“, което означава „отказвам се от месото“. Това е свързано с традицията да се постигне духовна подготовка преди започването на Великденските пости. Месни Заговезни е празник, който отбелязва последния ден, в който е позволено да се консумира месо преди Великден. През 2025 година Месни..

публикувано на 23.02.25 в 07:53