Най-красивите кътчета на Родопите, както и най-редките диви цветя, са обикновено в непристъпни места. Маршрутите до тях, пътеките на съвременния турист до цветното богатство на планината отново са събрани във второто издание на Фестивала на дивите цветя, който се откри на 21 юни в района на Смолян. Фестивалът е фокусиран върху биоразнообразието на Родопите и неговото съхраняване чрез развитие на екотуризъм. Участниците във флоралната фиеста ще извървят своя път до дивите орхидеи на Родопите, до лековитите билки и обичаите на Еньовден, до местните обичаи, кулинарни традиции и богатството на родопската музика и танц.
Пъстрата фестивална програма продължава до 29 юни в различни селища от горното поречие на река Арда.
Орхидеите са акцентът на тазгодишното издание на Фестивала на дивите цветя
Много видове диви орхидеи се срещат в Родопите, обяснява Антония Чиликова, координатор на фестивала. От днес започва фотопленер "Родопски орхидеи", който ще илюстрира красивото цвете и редки видове, растящи в планинската област. В село Смилян от 9 часа днес ще бъде представена книгата "Орхидеите в Родопите" с автор Михаела Йорданова. За гостите на феста ще бъдат разкрити и лечебните качества на растението салеп, което представлява вид орхидея. Откриването на фестивала днес е съчетано с Празника на народното творчество и занаятите и с 6-ия Традиционен родопски здравен събор в село Могилица. Сред гостите на празничната програма в родопското село се очаква журналистически екип на Китайската информационна агенция Синхуа.
Темата на Празника на занаятите е "Природата, втъкана в женските народни носии" и кореспондира с използването на техники за боядисване с цветя, както и флорални мотиви в облеклото на родопчанката. Дълголетници от района имат почетно място на Здравния събор, а кулинарна изложба ще покаже меню за столетници. Произведено в района сирене, като основно блюдо в храната на столетниците, ще се дегустира от 17 часа в мандрата "Родопа милк" в село Смилян, съпроводено с беседа "За планината, билките и вкуса на сиренето от родопско мляко".
Фестивалът на дивите цветя е насочен както към туристите, така и към местните общности, твърди Антония Чиликова. Според нея целта на традиционната вече проява е докосване до Родопите като оазис със световно значимо биоразнообразие. В програмата са включени и редица прояви, представящи местните традиции и занаяти. Фестивалът интерпретира хармоничната симбиоза в планината, запазила уникални растителни видове и колоритно културно наследство. Дивата природа е нашият дом, а фестивалът е повод да отбележим това цветно богатство, смята Антония Чиликова. Замисълът на организаторите е стимулиране на екотуризма като шанс да се запази местният поминък.
С вкус на домашно печен хляб е ателието "Родопски хлябове", с което продължава фестивалната програма на 22 юни. Тайните на местната кухня ще покаже кулинарният курс "Техники на приготвяне на родопски ястия. Готвене с цветя", който започва от 24 юни в Смилян. Предвидени са уроци по ароматерапия и билкова козметика, а самите билки ще бъдат набрани със специални ритуали на
Еньовден край с. Горна Арда.
Като част от природосъобразния начин на живот, народните танци също са включени в афиша на Фестивала на дивите цветя. Танцьори от 10 клубове "Хоро" от Смолянски регион ще се надиграват на фолклорния събор "Изворен глас" на 28 юни в с. Смилян. В програмата са включени множество пешеходни преходи до емблематични места в Родопите като изворите на р.Арда, връх Ком край с. Сивино, приключенски тур в каньона "Гарга дере". За почитателите на по-леките маршрути е предвидена разходка до "Кърджалийския камък", който е възпят в родопската песен "Торнал е Тодю".
Интересът към Фестивала на дивите цветя се засилва, съдейки по увеличения брой заявки за участие. Последователите на екотуризма стават все повече като тенденция в световен мащаб, а това е най-бързо развиващият се сектор в туристическия бранш, смята Антония Чиликова.
Празничната фиеста, фокусирана върху диворастящото многообразие на Родопите, се организира от сдружение "Екологична организация - Родопи" с партньорството на Община Смолян. Провеждането й би било невъзможно без участието като доброволци на местни жители от селата по горното поречие на Арда.
Празнично грейна тази вечер коледната елха пред община Пловдив. Кметът Костадин Димитров запали светлините на 13-метровото коледно дърво с помощта на Дядо Коледа и в присъствието на стотици пловдивчани. Точно в 18.00 часа, въпреки сипещия се дъжд, започна празничната програма на площад "Стефан Стамболов“, а дядо Коледа пристигна с атракционно..
С ледено шоу на състезатели по фигурно пързаляне в Пловдив бе открита голямата ледена пързалка на площад "Централен" Със зимния атракцион Пловдив съперничи на големите европейски градове -Виена, Брюксел, Париж, Прага и Лондон. Леният ият парк е изграден от фирма-представител на австрийски лидер в производството и инсталирането на ледени..
Коледен базар на социални предприятия в район „Северен“ предлага ръчно изработени изделия и празнични украси. Това са представители на малки бизнеси, които подпомагат хора с увреждания, в неравностойно положение и от рискови групи. Мотото на инициативата е "Купи с кауза, подкрепи социални предприятия". Купувайки продукти от тях, вие..
15-годишен тийнейджър е бил задържан за потрошените тоалетни на стадион „Локомотив“. Момчето е било отведено в Пето районно, а по случая е образувано досъдебно производство за увреждане на чуждо имущество. Уведомена е и Районната прокуратура в Пловдив. Задържани са и още две 14-годишни момчета, които носели в себе си пиротехнически изделия...
Цвета Попова е новият директор на общинската дирекция „Местни данъци и такси“ в Пловдив. Тя поема ресора от днес, след като досегашният ръководител Надя Колева освободи мястото по лични причини. Цвета Попова е експерт в сферата на местните данъци и такси. Тя има дългогодишен опит в Община Пловдив, включително и като директор на Дирекция..