Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иранската писателка Паринуш Сании представя романа си "Моят орис" в Радио Пловдив

| обновено на 26.06.14 в 10:18

Романът на Паринуш Сании "Моята орис" ще бъде представен в четвъртък, 26 юни от 18.00 часа, в Първо студио на Радио Пловдив. На премиерата ще присъства и писателката от Иран. 

Въпреки че "Моята орис" е забраняван два пъти от режима в страната, романът досега е претърпял 20 издания и е на върха на най-продаваните книги в Иран за всички времена. Книгата вече е публикувана с голям успех и признание в Италия, където печели наградата „Бокачо“ за най-добра преводна книга. Правата за романа са продадени в 26 държави, сред които и България. Книгата на Паринуш Сании "Моята орис" у нас издава ИК "Жанет 45"

"Моята орис" разказва историята на едно иранско момиче, което среща любовта на път за училище. След като я разкриват, я омъжват насила за политически дисидент през последните дни на режима на шаха. Ала скоро овдовява, след като съпругът й е екзекутиран от новия режим. Когато, цели 32 години по-късно, първата й любов се появява отново, тя се сблъсква с възмущението на трите си вече пораснали деца, две от които живеят в чужбина. Трябва ли да постави на първо място собствените си чувства, или трябва да се съобрази с техните?

Един необикновено трогателен и силен разказ за жените в Иран, обхващащ пет десетилетия – от годините преди революцията (1979), през ислямската република, та до наши дни. Той е прозорец към най-новата история на Иран, незамърсен от „западна интерпретация“, което го прави още по-увлекателен и изобличителен. Той е историята на силните жени, за битката им пред лицето на необичайни обстоятелства. История за приятелството и страстта, за религиозното потисничество, но и за любовта към родината.

За автора:

Паринуш Сании е родена през 1949 г. в гр. Техеран. Завършва психология в Техеранския университет. Печели стипендия в Калифорнийския университет, в който има възможност да защити докторат, но тогава избухва Ислямската революция и тя се прибира в родината си.

В продължение на двайсет години е главен консултант на изследователски проекти към Министерство на образованието.Именно естеството на професионалните й задължения я подтиква към писателското поприще. Проникновен познавач на душевността на иранската жена, Сании използва резултатите от направените през годините  проучвания в първия си роман „Моята орис“, отпечатан от издателство „Рузбехан“ през 2003 година.

Въпреки че е забраняван на два пъти по време на управлението на Ахмадинежад, той претърпява двайсет издания и се превръща в световен бестселър, преведен на английски, италиански, румънски и норвежки. В негова подкрепа се обявява и известната иранска общественичка и защитничка на правата на жените и децата Ширин Ебади, лауреат на Нобеловата награда за мир за 2003 г. През 2010 г. „Моята орис“ става най-продаваната книга в Италия, а Паринуш Сании е удостоена с престижната литературна награда „Джовани Бокачо“ за най-добър чуждестранен автор. Обхващащ пет размирни десетилетия от историята на Иран, „Моята орис“ е забележителен разказ за приятелството и отдадеността, надеждата и страха и един необичаен поглед към иранското общество отвътре. Това е „викът на всички ирански жени, които не желаят повече да бъдат жертви“.

Паринуш Сании е автор и на още три романа. Вторият, „Бащата на другия“, дори надминава по популярност „Моята орис“ в Иран, а четвъртият (третиращ темата за разпръснатите по света ирански семейства) все още чака разрешение за издаване от Министерството за ислямска ориентация.

Отзиви:

 „Една сензация от Иран.“ Dagbladet, Norway

„Книга от голямо значение.“ Aftenposten Norway

„Ода, посветена на жените; не единствено и само на жените от Иран, но и от обществата по цял свят; жени, на които се налага да се борят за основните си права.“ Gulf News

„Събужда колективните ни спомени и връща към живот онези, които отдавна сме забравили.“ Universe of Books, Иран

 „Сании дава глас на всички ирански жени, затворнички и жертви на обичаите и на домашното насилие,жени, малтретирани от страна на мъжете. Женските образи на Сании са съвременни героини, който се борят за човешките си права, дори това да коства живота им.“ Cultura, Италия





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Радио Пловдив отново е домакин на Фестивала на компютърната музика

23-ти международен форум-фестивал „Вселената на компютърната музика - Симо Лазаров 2024“, който стартира на 06 декември,  е посветен на 50 годишнината от основаването на студиото за електронна музика в БНР.  Гост и в двете фестивални вечери ще е  проф. д-р Симо Лазаров.  Водещ - д-р Теодор Попов. Стартирал като национален през 1989 година..

публикувано на 27.11.24 в 16:33

"Срещите" празнуват 25 години в ефир

Публицистичното предаване „Срещите“ на Радио Пловдив, с автор и водещ Людмила Сугарева, отбелязва своята 25-та годишнина в ефир. Четвърт век "Срещите" са платформа за задълбочени дискусии, важни въпроси и значими теми от  народопсихологията,  културата,  религията, икономиката и историята. На 19 ноември, от 18:00 часа в Първо студио..

публикувано на 18.11.24 в 12:57

Евгений Шевкенов представя "Моята Виена" в Радио Пловдив

Маестро Евгений Шевкенов и Вероник Терюел ще свирят заедно на концерта „Моята Виена“ в Камерна сцена – Пловдив . Фестивалът кани пловдивчани и гости на града на едно специално музикално събитие на 17 ноември, неделя, от 19.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив. Цигуларят Евгений Шевкенов отбелязва тази година 30-ия сезон на своята..

обновено на 17.11.24 в 08:36

Тодор Василев показва графики в Културния център на Радио Пловдив

Самостоятелна изложба графика на Тодор Василев се открива в Културния център на Радио Пловдив“ на 15.11.2024 г., петък, от 18.00 часа. Той представя в своята изложба 20 творби - графика и рисунка Роден през 1976 г. Тодор Василев е завършил НХГ "Цанко Лавренов", специалност "Живопис", както и АМТИИ Пловдив, специалност "Графика. Той има над 25..

обновено на 17.11.24 в 08:08

Солов концерт за пиано на Стефан Христоф в Радио Пловдив

Радиофестивалът „Аларма Пънк Джаз“ на БНР ще представи Стефан Христоф за първи път в Пловдив. П ианистът, който живее и твори в Канада, ще изнесе солов концерт на 16 ноември,събота, от 20:30ч. в Първо студио на Радио Пловдив. Стефан Христоф е ембиънт-композитор с български и македонски корени, инструмнеталист, който свири на пиано и електрическа..

обновено на 16.11.24 в 08:20