Мана плъзна по картофите в Родопите. На 100 процента са унищожени площите на дребните производители, засегнати са и по-големите картофопроизводители, но не е масово.
По-възрастните хора казват, че причината е влажното време и силното слънце.
Според специалистите причината не е във времето, а в земеделските производители, които не провеждат навреме борбата срещу маната.
Маната е гъбно заболяване, което може да се развие за 24 часа по картофените растения. В началото може да има по едно или две петна по листата, а на следващата сутрин цялата нива да е изсъхнала като опожарена, обясни Тодорка Паунова - началник отдел "Растителна защита" в Областната дирекция по безопасност на храните.
Според нея причината да има мана не е във времето, а защото земеделските производители не започват навреме борбата срещу маната и не ползват подходящи препарати.
Ползва се години наред, който препарат по принцип е идеален, но не може ежегодно. Самата гъба получава устойчивост към активното вещество на препарата и няма как да действа. Другият проблем е, че производителите нямат създадена традиция да пръскат предпазно картофите, наистина има засегнати площи на 100 %. Но пък при производители, които са си извели, както трябва борбата, няма никакъв проблем, площите са идеални, обясни Паунова.
Иван Манджуков от Момчиловци е крупен картофопроизводител. Той твърди, че малките производители нямат време и възможности. Техните картофи наистина са засегнати. Сега съм в една нива, която почти е унищожена. При големите производители явлението е хванато, но не е масово, разказа той.
Стопаните, за да пазят това, което е долу в почвата, трябва да окосят картофите там, където всичко е изсъхнало. Могат и да напръскат с 3-процентов разтвор на син камък, за да може да се унищожи самата спора на гъбата, защото след всеки следващ дъжд спората влиза в почвата. Оттам заразява вече готовата продукция в почвата, съветват специалистите.
Репортаж на Радостина Чернокова в звуковия файл.
Областната епизоотична комисия поиска общините от Пловдивска област да предприемат незабавни мерки за ограничаване на заразата с шарка на дребните преживни животни. Миналата седмица бяха открити огнища на заразата в две ферми в Скутаре и една във Войводиново. На извънредно заседание на комисията директора на ОДБХ-Пловдив д-р Чавдар Чавдаров..
Горски служител е пострадал при гасенето на пожар близо до хижа "Христо Смирненски" над Белово. Мъжът е с травма в областта на окото и е транспортиран в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив. Пострадалият е служител на горското стопанство в Белово , съобщават от полицията в Пазарджик. Сигналът за възникването на пожара в горски площи, намиращи се..
Областната епизоотична комисия поиска общините от Пловдивска област да предприемат незабавни мерки за ограничаване на заразата с шарка на дребните преживни животни. Припомням, че миналата седмица бяха открити огнища на заразата в две ферми в Скутаре и една във Войводиново. На извънредно заседание на комисията директора на ОДБХ-Пловдив д-р..
Съветът на ЕС прие трите правни акта, с които процедурата по приемането на еврото в България от 1-ви януари се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 относно въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за..
В срок вървят ремонтите на 6 от училищните сгради в Пловдив. Това съобщиха по време на инспекция в Начално училище „Св. Климент Охридски“ в район „Южен“ кметът Костадин Димитров и заместникът му Владимир Темелков. Усилени ремонти вървят в Хуманитарната гимназия, СУ „Пейо Яворов“, ОУ „Димитър Талев“, ОУ „Райна Княгиня“, ОУ „Яне Сандански“ и НУ „Св...