Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ножицата между ГЕРБ и БСП се разтваря, според "Галъп"

Първан Симеонов - ГАЛЪП

Ако изборите за Народно събрание бяха сега, повече от 23% от всички запитани заявяват, че биха гласували за ГЕРБ, близо 16% - за БСП, почти 8 на сто - за ДПС. Това сочи новото месечно проучване на Галъп. „България без цензура" и партньорите й събират близо 5% електорална подкрепа, Реформаторският блок е над 4%, новата коалиция на НФСБ и ВМРО е с повече от 3% от всички имащи право на глас. 

Следват АБВ с 2,4%, „Атака" - по-малко от 2% и др. Около 34% заявяват, че няма да гласуват. Такава е моментната картина на електоралните нагласи, отчетена в редовния „Политически и икономически индекс" на „Галъп интернешънъл". Изследването е проведено в началото на месеца сред 1008 респонденти. То е независимо е от външно финансиране и е част от ежемесечната изследователска програма на агенцията. 

Моментната картина говори за възможно увеличаване на дистанцията между първите две формации. Дали то ще се затвърди зависи от хода на кампанията. ГЕРБ е партията с по-голяма потенциална периферия, инерция от европейските избори и послания, основани на стремежа за пълно мнозинство, отбелязват от Галъп, като подчертават, че данните им не представляват прогноза за изборен резултат. Според социолога Първан Симеонов Бойко Борисов не случайно се опитва да се дистанцира от служебното правителство, защото участието във властта винаги носи негативи. 

При БСП тепърва ще се оценява ефектът на действията на новия председател Михаил Миков. ДПС остава на стабилни позиции. „България без цензура" губи от скандалите в последните седмици, коментират още от Галъп. Според агенцията стартовите позиции на коалицията между НФСБ и ВМРО дават добри реални перспективи за попадане в следващото Народно събрание. Новата формация тепърва ще набира разпознаваемост и това намалява шансовете на „Атака" за прескачане на бариерата. „На ръба" остава и АБВ.

Реформаторите продължават да се занимават със себе си, което може да ги препъне. Данните показват стабилизиране на подкрепата "над чертата", но не и растеж, коментира Симеонов. С него разговаря Михаил Миховски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54