Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ножицата между ГЕРБ и БСП се разтваря, според "Галъп"

Първан Симеонов - ГАЛЪП

Ако изборите за Народно събрание бяха сега, повече от 23% от всички запитани заявяват, че биха гласували за ГЕРБ, близо 16% - за БСП, почти 8 на сто - за ДПС. Това сочи новото месечно проучване на Галъп. „България без цензура" и партньорите й събират близо 5% електорална подкрепа, Реформаторският блок е над 4%, новата коалиция на НФСБ и ВМРО е с повече от 3% от всички имащи право на глас. 

Следват АБВ с 2,4%, „Атака" - по-малко от 2% и др. Около 34% заявяват, че няма да гласуват. Такава е моментната картина на електоралните нагласи, отчетена в редовния „Политически и икономически индекс" на „Галъп интернешънъл". Изследването е проведено в началото на месеца сред 1008 респонденти. То е независимо е от външно финансиране и е част от ежемесечната изследователска програма на агенцията. 

Моментната картина говори за възможно увеличаване на дистанцията между първите две формации. Дали то ще се затвърди зависи от хода на кампанията. ГЕРБ е партията с по-голяма потенциална периферия, инерция от европейските избори и послания, основани на стремежа за пълно мнозинство, отбелязват от Галъп, като подчертават, че данните им не представляват прогноза за изборен резултат. Според социолога Първан Симеонов Бойко Борисов не случайно се опитва да се дистанцира от служебното правителство, защото участието във властта винаги носи негативи. 

При БСП тепърва ще се оценява ефектът на действията на новия председател Михаил Миков. ДПС остава на стабилни позиции. „България без цензура" губи от скандалите в последните седмици, коментират още от Галъп. Според агенцията стартовите позиции на коалицията между НФСБ и ВМРО дават добри реални перспективи за попадане в следващото Народно събрание. Новата формация тепърва ще набира разпознаваемост и това намалява шансовете на „Атака" за прескачане на бариерата. „На ръба" остава и АБВ.

Реформаторите продължават да се занимават със себе си, което може да ги препъне. Данните показват стабилизиране на подкрепата "над чертата", но не и растеж, коментира Симеонов. С него разговаря Михаил Миховски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07