Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършилата пълнолетие "Сцена на кръстопът" обещава истински театър

| обновено на 01.09.14 в 15:46

19 театри, сред които 9 – столични и 3 – чуждестранни ще вземат участие в осемнадесетото издание на Есенния международен театрален фестивал “Сцена на кръстопът”  в Пловдив. Надсловът на арт форума, който ще се проведе от 9-ти до  23 септември, е “Театъра – утопия”, като при селекцията са избрани  най-добрите спектакли от театралните сцени на страната през изминалия сезон. Пред  пловдивската публика ще бъдат показани и  четири премиери – две на Драматичен театър – Пловдив “Сако от велур” от Станислав Стратиев,  постановка на Борис Панкин” с участието на Кръстьо Лафазанов и комедията на ситуациите “Съблечи се”  от Джо Ортън и режисура на Красимир Ранков.

 За първи път на сцена ще бъде представена и пиесата “Жана” на младата руска авторка Ярослава Полинович – постановка на Народен театър “Иван Вазов”  и режисьор Явор Гърдев, както и класиката на театър “София” и ресисьора Иван Добчев -“Антигона”. Силно присъствие в афиша на  есенния театрален фестивал имат и Националният театър “Леся Украинка” – Киев с постановката  “Един Пиаф. Живот в розова светлина”,  театър “Одеон”-Букурещ с “Министершите” и театърът на маса “Зайчето на стената”  на живеещата в Швеция пловдивчанка  Вера Нестрьом. 

Освен спектаклите, осем от които отличени с различни театрални награди, фестивалната програма включва и широк спектър от съпътстващи събития. Началото поставя на 9 септември изложбата от плакати, фотоси и колажи “Пълнолетие – 18 години “Сцена на кръстопът”,  в галерия  U.P.A.R.K.  където  на 15 септември ще бъде открита и сценографската изложба “Кольо Карамфилов и неговите театрални утопии”.  За театралния фестивал Община Пловдив  е предвидила 50 хиляди лева, а официалното му откриване е на 9-ти  септември от 21 ч. на сцената на Античния театър със спектакъла на народния театър “Иван Вазов”  “Херкулес и Авгиевите обори”  от Фридрих Дюренмат и режисьор  Ивайло Христов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 120 дка земеделски площи изгоряха край Карлово

Трите големи пожара в Пловдивско вече са овладени. В  Карлово са изгорели 100 декара с овес, 10 декара фураж сено, 6 декара розови насаждения и  9 декара овощна градина. Пожарникарите успяха да спасят 430 декара други насаждения. Вероятно искра при работа на селскостопанска машина е станала причина за пожара.  Три пожара в Карловско вдигнаха на крак..

публикувано на 07.07.24 в 22:16

Три пожара в Карловско вдигнаха на крак Пожарната в неделя

В неделния следобед няколко пожара с широк фронт се разразиха в Карлово, между  селата Брезово, Дрангово и Розовец.  Пожарът в Розовец обхвана бързо сухи треви и храсти на площ около 5-6 декара.   Между Брезово и Дрангово огънят обхвана житен масив, сухи треви и храсти, както и горски масив.7  екипа огнеборци се опитват да овладеят пожара, обхванал..

публикувано на 07.07.24 в 17:23

Въздушната линейка превози пострадал мъж от вр. Ботев до УМБАЛ "Св. Георги"

Медицинският хеликоптер  е транспортирал пациент до УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив след инцидент в Стара планина. Сигналът е подаден от Планинската спасителна служба.  Това е първа реална спасителна мисия в планински условия, посочват от Хели Мед Сървиз.  От УМБАЛ "Св. Георги" съобщиха, че 39-годишният е  турист от Русе. Той е транспортиран с..

публикувано на 07.07.24 в 13:46

Нови проучвания на Асенова крепост започват археолозите

За първи път от 10 години насам ще има теренни проучвания на Асенова крепост. За това съобщиха от Регионалния исторически музей - Асеновград.  Ръководител на проучванията ще бъде археолог Запрянка Кръстева-Арабаджиева. Сумата, която Министерството на културата се очаква да отпусне е 61 808 лева.  Проучванията ще започват през август...

обновено на 07.07.24 в 08:11

На 7 юли Църквата почита Св. Неделя

Българската православна църква отбелязва деня на Света Неделя и Втората неделя след Петдесетница – на Всички български светии.  Те били християни от различни народности: едни били от местните племена, обитавали сегашната българска земя още преди идването на славяните и прабългарите, други просто пребивали тук, като войници или пленници, но носели в..

обновено на 07.07.24 в 07:53