Цветен като вероятност парламент. Колебливи избиратели. Преситена от политическо парцелиране предизборна територия. Електорален песимизъм, аргументиран от цифровия разнобой на избирателните списъци и имагинерността на политическите представивтелства в листите. Факт е, че последните избори от десетилетия насам като тест за зрелостта на суверена не дават надеждни резултати за постигане на убеждението, че властта като негово представителство на същия този суверен е инструмент за осъществяване на разумни политики.
Така изглежда само ден преди старта на голямото състезание в държавата предизборната писта, на която от утре ще се изявяват официално претендентите за победа - надяваме се със повече спортсментски дух, за да спечелят по-подготвените. Политологът Страхил Делийски – преп. В СУ “Климент Охридски” - с анализ на моментната презизборна картина
РП: Кои са основните отправни моменти, които ще предопределят хода на предизборната кампания.
Според Делийски две са основните обяснения за мотивацията на вота на тези избори, които вървят ръка за ръка. Първото обяснение е, че трябва да гласуваме, за да произведем стабилен Парламент по-късно, а второто – трябва да ласуваме, за да вкараме във властта близките на сърцето ни хора. Тези мотивации обаче са напълно различни. В единия случай не става въпрос толкова за политическо влюбване, а за рационализиран вот и мисъл за политическата стабилност. Вторият тип мотивация разчита на това, че демокрацията е система на политическо представителство. В условията на криза на политическото представителство – искаме да гласуваме, но няма за кого, първият тип мотивация е по-работещият.
В условията на замърсена политическа среда инструментите за политологически анализ са неточни. Ситуацията обаче ни навежда на мисълта, че изборът е президзвестен. Това рефлектира върху поведението на представителите на всички политически сили. Пряка връзка между действията на партиите и реакцията на гражданите няма.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..