Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Илко Николов: Конкурсът за площад "Централен" постигна целта си

| обновено на 10.09.14 в 15:27
арх. Илко Николов

Пловдивският площад „Централен” – възможната мечта на гражданите привлече като магнит архитектурни екипи от пет континента в анонимен конкурс, завихряйки ги  в тежка конкурентна битка на професионалисти с творческа дързост и талант. 

Архитектурното състезание  постигна целта си – доказа привлекателната сила на един магичен град – за мнозина от участниците досега непознат, но притежаващ всички дадености, за да се превърне в творческо предизвикателство. Впечатляващият брой на участниците – 125 от 41 държави със сигурност ще задържи трайно интереса на пловдивчани към темата. Те ще бъдат сериозният коректив, критик и поддръжник на най-работещата за разхубавяването на града идея.

Трите отличени проекта – португалският – на фирма FORA с решението за разкриване и експониране на цялата археология в античен подземен музей под прозрачно стъкло, италианският – на студио SMARCK с идеята за изграждане на квадратна конструкция на площада на второ ниво, пасарелка, от която да се разглеждат разкопките, и немската  - с осветяване на пространството с множество колони, допаднаха на пловдивчани, което се видя при публичното обсъждане. Утре в дневния ред на Пловдивския ОбС влиза предложението за избор на най-добрия от тях, след като Експертният съвет разгледа проектите на победителите отново с всички професионални забележки. Разговаряме с председателя на Пловдивския ОбС и член на конкурсното жури арх. Илко Николов. Чуйте в звуковия файл:

Арх. Илко Николов: Решението на журито, класирането на журито беше потвърдено от общественото обсъждане, което продължи повече от два месеца. Имаше различни мнения, разбира се, но проектът, който бяхме класирали на първо място събра най-много привърженици, включително и от гражданите. Много интересен проект, много силен, всъщност той спечели с това, че основната идея в него е да се създаде подземен музей на Филипопол, което е включено още преди години в концепцията на общия устройствен план на  града. Предизвикателството е този проект да стане осъществим, да може да бъде изпълнен етапно, за да може да се реализира, без това да пречи на изпълнението на функциите на площадното пространство.

Идеята е да може оформянето на площадното пространство на ниво терен на самата настилка, на благоустройствените мероприятия да върви независимо от разкопките, които отдолу ще се правят. Има такива технологии и необходимите средства може да бъдат разсрочени за по-дълъг период от време. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28