Който се учи, той ще сполучи, казва народът ни. А българите сме ученолюбиви. Но пък, все не сполучваме в нашата си държава. Това нонсенс ли е?
Отговорът е прост – за четвърт век управляващите ни елити направиха всичко възможно да ни отдалечат от знанието, т. е. от сполуката.
Въведоха учебници с изключително усложнено учебно съдържание. Дадоха „зелена улица” на учениците за неизвинени отсъствия, тютюнопушене, алкохол и наркотици. Унижиха учителите, свеждайки ги до надзиратели в клас и ги превърнаха в работещи бедни, а в близките години и напълно неподготвени и немотивирани поради мизерното заплащане.
И още: Управляващите се страхуват от качествено образование, защото то създава качествени хора, а не необразовани безкритични маси, които лесно се манипулират.
Затова, в първия учебен ден, прекрачвайки прага на българските училища, си пожелаваме:
Учителите все повече да са перспективни, умни, знаещи хора. Това е надеждата, че отвътре могат да се осуетят плановете на управляващия елит за утрешна България. Тогава ще дойде сполуката и не само за едни, а за всички.
Наслука за ученици, учители и родители през новата учебна година!
Училището е темата в днешната програма „Ден след ден”.
Ще ви разкажем как започна учебната година в няколко пловдивски училища и какво пожелаха министрите, дошли в Пловдив на първия учебен ден – репортажите са на Искра Койчева, Стоян Терзиев и Михаил Миховски;
Очакванията за нови водни бедствия, предупрежденията за повишени нива на реките и възможни локални наводнения, особено в Западна България, ще коментираме с Асен Личев, директор дирекция „Управление на водите” в екоминистерството;
За китайския „Сървайвър” по родопски ще говорим с Мария Никова, кметица на смолянското село Момчиловци. Тя ще разкаже как оцеляха 39 китайци в Родопите, живеейки в селски къщи без преводач;
Бъдете с нас от 15 до 17 часа в ефира на Радио Пловдив!
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..