Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екзакта: ГЕРБ 36.5%, БСП - 20.2 %, ДПС - 11.9 %, а РБ - 7.3 %, влизат още АБВ, ББЦ и ПФ

Ако изборите бяха на 20 септември, ГЕРБ биха получили 36.5 на сто от гласовете на категорично решилите да гласуват българи, БСП - 20.2 процента, ДПС - 11.9 на сто, а РБ - 7.3 на сто. Товапоказва национално представително проучване на "Екзакта Рисърч Груп", направено между 15 и 19 септември сред 1000 души. 

Получените резултати от изследването отреждат място в бъдещия парламент на още три формации - АБВ - с 5.3 на сто, ББЦ  - с 5.2 процента и ПФ - с 5.2 на сто от категорично решилите да гласуват избиратели. Разликата между АБВ, ББЦ и ПФ е дотолкова малка, че  подреждането им вероятно ще остане загадка до деня на самите избори, коментира социологът Елена Дариева: 

Най-мобилизиран към момента е електоратът на ДПС - 96 на сто от избирателите на тази партия от парламентарните избори през  май 2013 възнамеряват отново да гласуват за ДПС. Електоратът на ГЕРБ, както и преди евровота, е  по-мобилизиран от този на БСП и в същото време има по-голямо  твърдо ядро. Периферията на ГЕРБ допълнително набъбва и поради конформисткия вот. Данните от настоящото национално представително проучване на "Екзакта" не позволяват да се изключи възможността в следващия парламент да попаднат до седем политически формации, отбелязват от агенцията.  

55 на сто от анкетираните твърдят, че категорично възнамеряват да гласуват, към 20 септември. В самото начало на кампанията твърдо решилите да гласуват не надхвърляха 50 на сто. Дали този 5-процентов ръст е израз на тенденция или е по-скоро моментна снимка на нагласите на избирателите по средата на  кампанията, предстои да установим, отбелязват социолозите. 

Според данните 12 процента от анкетираните твърдят, че са променили решението си за кого да гласуват през първите две седмици от кампанията. Кампанията не е повлияла на избора на 88 на сто. Хората, на които кампанията е повлияла, най-често са избиратели на възраст под 30 години, жители на столицата и  високообразовани респонденти.

Преференциалният вот би могъл да тушира недоволството от подреждането на партийните листи. Този вот може да се окаже дори спасителен за някои партии - силно да мотивира избирателите им да прередят листите на своите партии, вместо да отидат и да гласуват за други партии, коментират социолозите. В сравнение с първата седмица от кампанията, изследването  регистрира ръст от 6 процента в дела на хората, които възнамеряват да гласуват преференциално - от 25 на сто към 10  септември на 31 процента към 20 септември.

За една трета от българите преференциалният вот на 5 октомври се оказва стимул за участие в изборите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03