Радио Пловдив: Война и мир – по ислямистки и по европейски. Така можем като мото да поставим началото на разговора с доц. Марин Русев – ръководител на катедра „Регионална и политическа география” в Софийския университет и геополитически анализатор.
Една голяма част от хората в България, както и в света, разтревожено наблюдават онова, което се случва в Близкия изток. Според последна информация джихадистите, екстремистите от Ислямска държава вече са и в предградията на иракската столица. От друга страна, бежанската вълна все повече расте към Европа, включително и към нашата граница. В този широк периметър на тези по въпроса, включително и действията на Запада, разбира се, как, откъде ще започнете вашия коментар?
Марин Русев: Първо, очевидно ние сме свидетели на феномен във формирането на политическата обстановка на света, в този регион и нова политическа карта пред очите ни. Ако досега се стряскахме от факта, че всяка година имаме средно по една нова държава в света, то днес виждаме, че нещата вървят с още по-големи скорости и не се формират нови държави, а се формират вакууми в политическото пространство.
Р. П.: Според вас възможно ли беше това да се предотврати и всъщност кой създаде Ислямска държава?
М. Р.: Аз мисля, че тук не трябва да подхождаме от гледна точка на конспирацията, а от гледна точка на културологията.
Р. П.: А и от гледна точка на военната промишленост? Както и от други различни геополитически цели
М. Р.: Ако това е поредният експеримент на военния комплекс на някоя държава нищо ново няма. Обаче, изглежда не е точно така, тъй като тези опити да се продава оръжие и хората да се избиват извън благоденстващата ти страна са от векове. Въпросът тук е, че нещата опират до много тежки последици за производителите на оръжие и за техните страни и аз не мисля, че трябва да се направи точно този аналог в случая.
Аз по-скоро съм склонен да си мисля, че многополярното развитие на света винаги е пораждало развитие в различен контекст. От една страна са модерните нации, които, най-грубо казано, си слагат главата под крилото и не искат да виждат какво се случва в другата част на света и си казват – да се оправят сами, а от другата страна са алтернативи на мисленето на хора, които едва ли са от най-грамотната част на световното население, тъй като знаем, че голяма част от региона, за който говорим, е с ниска образователна степен на населението и в такива условия винаги се раждат такива тоталитарни, авторитарни, облечени във всяка рамки, в случая очевидно религията играе ролята на идеологическа рамка, така че аз не съм склонен да си мисля, че сме свидетели на някаква конюктура. Това е един от поредните изблици на цивилизационното развитие, което винаги е свързано с напрежение, с пренаместване на играта, на картите. Ние знаем как това досега се е контролирало, светът се развива главоломно и контролът върху някои процеси, тепърва трябва да се изучават механизмите, за да се овладяват такива процеси.
Това, което се случва с Ислямска държава, е типичен цивилизационен сблъсък.
Нищо добро не чака Запада, ако си въобразява, че с удари от възддуха ще смаже население, за което животът не е висша ценност.
Цялото интервю на Галя Митева с доц. Марин Русев чуйте в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..