Радио Пловдив: Война и мир – по ислямистки и по европейски. Така можем като мото да поставим началото на разговора с доц. Марин Русев – ръководител на катедра „Регионална и политическа география” в Софийския университет и геополитически анализатор.
Една голяма част от хората в България, както и в света, разтревожено наблюдават онова, което се случва в Близкия изток. Според последна информация джихадистите, екстремистите от Ислямска държава вече са и в предградията на иракската столица. От друга страна, бежанската вълна все повече расте към Европа, включително и към нашата граница. В този широк периметър на тези по въпроса, включително и действията на Запада, разбира се, как, откъде ще започнете вашия коментар?
Марин Русев: Първо, очевидно ние сме свидетели на феномен във формирането на политическата обстановка на света, в този регион и нова политическа карта пред очите ни. Ако досега се стряскахме от факта, че всяка година имаме средно по една нова държава в света, то днес виждаме, че нещата вървят с още по-големи скорости и не се формират нови държави, а се формират вакууми в политическото пространство.
Р. П.: Според вас възможно ли беше това да се предотврати и всъщност кой създаде Ислямска държава?
М. Р.: Аз мисля, че тук не трябва да подхождаме от гледна точка на конспирацията, а от гледна точка на културологията.
Р. П.: А и от гледна точка на военната промишленост? Както и от други различни геополитически цели
М. Р.: Ако това е поредният експеримент на военния комплекс на някоя държава нищо ново няма. Обаче, изглежда не е точно така, тъй като тези опити да се продава оръжие и хората да се избиват извън благоденстващата ти страна са от векове. Въпросът тук е, че нещата опират до много тежки последици за производителите на оръжие и за техните страни и аз не мисля, че трябва да се направи точно този аналог в случая.
Аз по-скоро съм склонен да си мисля, че многополярното развитие на света винаги е пораждало развитие в различен контекст. От една страна са модерните нации, които, най-грубо казано, си слагат главата под крилото и не искат да виждат какво се случва в другата част на света и си казват – да се оправят сами, а от другата страна са алтернативи на мисленето на хора, които едва ли са от най-грамотната част на световното население, тъй като знаем, че голяма част от региона, за който говорим, е с ниска образователна степен на населението и в такива условия винаги се раждат такива тоталитарни, авторитарни, облечени във всяка рамки, в случая очевидно религията играе ролята на идеологическа рамка, така че аз не съм склонен да си мисля, че сме свидетели на някаква конюктура. Това е един от поредните изблици на цивилизационното развитие, което винаги е свързано с напрежение, с пренаместване на играта, на картите. Ние знаем как това досега се е контролирало, светът се развива главоломно и контролът върху някои процеси, тепърва трябва да се изучават механизмите, за да се овладяват такива процеси.
Това, което се случва с Ислямска държава, е типичен цивилизационен сблъсък.
Нищо добро не чака Запада, ако си въобразява, че с удари от възддуха ще смаже население, за което животът не е висша ценност.
Цялото интервю на Галя Митева с доц. Марин Русев чуйте в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..