Днес почитаме 15-те загинали при взрива в предприятието за боеприпаси край село Горни Лом. В памет на жертвите, знамената на всички държавни институции са свалени наполовина.В знак на съпричастност повечето политически партии се отказаха от предизборните си прояви, предвидени за днес, отменени бяха и събитията по закриване на кампанията.
Държавниятглава заяви, че държавата не е удобното извинение за бездействията и за нарушаването на правилата от фирми, работодатели и личности. По думите му обикновено се оказва, че правилата не са лоши, а е лошо изпълнението им и тук не само държавата има своята вина.
Лицензът на завода за боеприпаси "Миджур" в Горни Лом е отнеман на два пъти - през 2007-а и 2010-а година, съобщи вътрешният министър Йордан Бакалов. При второто отнемане на лиценза МВР дори е излязло със становище, че заводът трябва да бъде затворен. СобственикътВалери Митков обаче е обжалвал решението и съдът е разрешил заводът да работи, обясни министърът на вътрешните работи.
При експлозията, станала късно следобед в сряда в цеха е имало 15 души - 12 работници, синът на собственика, който е изпълнителен директор, началникът на смяна и технологът на фабриката. Детонацията е била с толкова унищожителна мощ, че масивните сгради на фабриката са буквално стрити на прах, а от телата на хората вътре не е останала следа.
Разследването тепърва ще устаноява причините за невижданата досега у нас трагедия с такива мащаби, но първоначалните хипотези сочат вероятна човешка грешка при боравенето с взривоопасните боеприпаси – най-вероятно противопехотни мини. "Взривът е предизвикан от изключително мощно вещество", посочи шефът на пожарната Николай Николов.
Вицепремиерът и социален министър Йордан Христосков заяви, че заводът е окончателно затворен и едва ли някога ще работи отново.
Тази практика не може да продължава - категоричен е и военният министър Велизар Шаламанов. Той се обяви за обективно и справедливо разследване и подкрепи идеята за създаване на Национален център по утилизация на боеприпасите.
Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава по повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния му принос във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на българската журналистика и..
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева , която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт". Наградата връчи вицепрезидентът Илияна Йотова. Видеокастът "Говори..." с наградата за..
Мъж е починал зад волана, докато е шофирал през прохода Превала в посока Смолян. Трагедията се разиграла днес около 14:00 часа. Мъжът с джипа е трябвало да вземе десен завой на около километър преди върха на прохода, но колата продължила към канавката. След като е изправил завоя джипът се е озовал над стената на канавката. За инцидента е подаден..
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.