Дни като днешния оконтрастяват видимо дефицитите на общественото ни живеене – тези дефицити, които ни правят и бедни, и неуверени, и нервни, и тъжни.
Устойчивата цикличност, с която ни връхлитат трагедиите, стоварва купища трудни въпроси с тежестта на поредното природно бедствие или поредния взрив. Жестока ирония е обаче, че докато партиите умуват да съществява или не денят за размисъл, осъмнахме в поредния ден на национален траур. За цената на изгубените животи след взрива в бившето предприятие за боеприпаси до с. Горни Лом, безотговорността, пропуските, икономическата принуда, аномалното ни битуване и нивото на обществената чувствителност разговаряме с журналиста от в-к „Труд” Емил Спахийски.
- Най-експлоатираната дума „цена” през последните дни – на тока, на здравето, на КТБ, най-пресните тъжни събития поставиха в корелация и с човешкия живот. А това вече прави мвого по-сложен и жесток теста, който трябва да решат участниците в този процес. Мислите ли?
Чуйте интервюто с Емил Спахийски, според когото, ако, държавата отсъства от законите, стигаме до непоправимото. С негласуването си правим слуга на тези, които нямат нужда от активно, а от купено общество. Това наблюдаваме на повечето избори – малка шайка от хора управлява от десетилетия. Ние им подаряваме шанса да не им бъде търсена отговорност. Буржоазната надменност на българския гласоподавател води до трагикомедии, каквито наблюдаваме в обществения живот.
-
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..