Консултациите, които стартира днес с политическите сили в Парламента за съставяне на бъдещия кабинет лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, са натоварени с очакването за постигане на онази заветна формула, която прави властта изразител на електоралните ни надежди за промяна.
Начинът , по който обаче се употребява тази власт в рамките на няколко поредни мандата, за съжаление, се превръща в най-красноречивия аргумент за това, че каквито и политици да изпратим в Парламента, те не са онези, които сме очаквали. Каква демокрация искат хората и доволни ли са те от съществуващото положение -- на тези въпроси имаше цел да отговори проучването по проект „Граждански дебат за промяна”. За коментар търсим доц. д-р Петя Кабакчиева – ръководител катедра „Социология” в СУ „Климент Охридски”.
80% от запитаните не се чувстват представени на европейско и местно ниво, заяви Кабакчиева. Демокрацията, такава, каквато е в страната ни, не ги удовлетворява. Хората настояват за силен граждански контрол върху решенията и действията на управляващите. Това са посоччили около 79% от запитаните. Кандидатите за депутати да се издигат от граждански инициативни комитети е другото искане на запитаните, заявено от 72% от тях. Според Кабакчиева това е знак за оттласкване на хората от партийно практикуваната демокрация и за силно желание за по-активно включване в процесите на управление. Тя уточни, че попитани дали желаят да участват в комисии към НС или в обществен съвет към общинските съвети, повечето граждани са отговорили отрицателно, което говори за противоречието между силната нагласа да се контролират управляващите и притеснението за лично участие, уточни доц. Кабакчиева.
Позитивното е, че хората вече не се примиряват с каквито и да е управленски решения, подчерта доц. Кабакчиева. Изследването регистрира факта, че хората не искат толкова нови партии, колкото да видят нови личности. 72% се обявяват за нови лица в политиката, а 40% - за нови партии. Тревожното обаче, е, че те не следят партийните платформи, което налага постигането на нова политическа култура.
65% от запитаните се обявяват за промени в избирателната система, съобщи доц Петя Кабакчиева. Тя изрази удовлетворението си от факта, че нагласите за налагане на еднопартийна система и силен лидер без парламент са силно намалели у нас - до 20%, докато в европейското изследване за ценностите е отчетена по този показател 50%-ва подкрепа. 90% от анкетираните държат да бъде предоставена законова възможност за отзоваване на депутати. Цялостният социален климат в нашето общество обаче трябва да се заздрави и промените в избирателната система ще съдействат за това, обобщи резултатите от изследването за нагласите на избирателите в управлението на държавата социологът Петя Кабакчиева.
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..
"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..
„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..
Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев . Той посочи, че голямото..
На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..