Българската православна църква почита паметта на Св. Великомъченик Димитрий Мироточец - в разговорната реч празникът се нарича Димитровден. Народният култ към Св. Димитър го представя като по-голям брат-близнак на Св. Георги. Широко разпространена е поговорката "Св. Георги лято носи, а Св. Димитър - зима".
Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници.
В народния календар празникът на Св. Димитър бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Според поверията в полунощ срещу празника на Св. Димитър небето се отваря, след което се очаква и първият сняг. Светецът се смята за покровител на зимата, студа и снега. На 26 октомври завършва традиционният период - от Гергьовден до Димитровден, за наетите сезонни работници - пастири и ратаи. Затова и празникът на Св. Димитър се нарича още Разпус. На Димитровден се е прието на трапезата да има ястия от птици и зеленчуци.
Християнската история, счита че Св. Димитрий се е родил в трети век в Солун, където баща му е бил градоначалник. Той тайно е вярвал в Христа, но не смеел открито да изповядва вярата си, тъй като по онова време имало голямо и много свирепо гонение срещу християните. Една от стаите в дома си бил превърнал в молитвена, поставяйки иконите на Спасителя и на Св. Богородица. Когато Димитрий поотраснал и можел да разбира истината, родителите го въвели в молитвената стая и започнали да го учат на вярата в Господ Исус Христос. Повикали свещеник и кръстили Димитрий. След смъртта на родителите си Димитрий наследил голямо богатство.
Св. Димитрий много пъти спасявал Солун от вражески нападения. Той бил почитан още от онези времена в Тракия и Македония. По-късно българи и гърци започнали разпалено да си оспорват "покровителството на небесния стратег Св. Димитрий от Солун". Заради славянския му произход от древни времена всички славянски народи честват светеца. Българи и сърби го почитат като патрон на цялото славянство. Предполага се, че светецът е бил проконсул на Солун и е загинал мъченически за Христовата вяра на 26 октомври 306 г.
На Димитровден имен ден имат: Димитър, Димитрина, Митко, Митьо, Димo, Димчо, Димка, Димaнa
Сдружение "Бизнесът за Пловдив" не приема готвеното повишение на такса „Битови отпадъци“ за граждани и стопански субекти, поради липса на мотиви, обуславящи подобна мярка. В позиция на организацията, разпространена тази сутрин, се казва, че аргументите на администрацията са неубедителни и показват единствено липса на ефективност при управлението на..
Жителите на Горнослав се очаква да присъстват в Административния съд в Пловдив на заседание по делото за добив на мрамор в кариера край асеновградското село. То е образувано по искане на Ели Корбетова, бившата кметица на Горнослав, и е срещу решение на Общото събрание на хората от селото. Адвокат по делото е Снежана Стефанова от Местния..
Съветниците от Община "Марица" единодушно гласуваха да бъде осигурена финансова подкрепа за 267 деца в неравностойно положение. В навечерието на Рождественските празници помощ ще получат 106 сираци и 161 деца с увреждания. Финансова подкрепа е осигурена и за деца, показали високи спортни резултати. Сред тях са художествената гимнастичка от Рогош..
На 26 ноември Православната църквата почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал..
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в страната ще се промени от началото на 2025 г. Това сочат разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране, заложени в проект на решение, което ще бъде публично обсъдено на 28 ноември – четвъртък, в сградата на регулатора. В Пловдив водата ще поскъпне с 4%, в Пазарджик цената ще се вдигне с 0,3%, а за..