Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновативни очни операции в пловдивската Университетска болница

Петима пациенти с очни болести бяха оперирани днес, 26 октомври, в УМБАЛ „Свети Георги“ по изцяло нов за Европа метод. Т. нар. безшевна 27+G витректомия със 7500 разреза в минута се извърши през най-малките използвани до момента отвори – 0,4 мм. Интервенциите бяха направени с високотехнологичния апарат Constellation – миниатюрна гилотина, създадена специално за този тип операции. Използваният метод е въведен едва преди 2-3 месеца, а дебютът му в хирургия на живо  бе в средата на септември в Лондон по време на 14-ия конгрес „Евроретина”.

Иновативните очни операции днес бяха показани пред повече от 100 офталмолози от цялата страна по време на Деветия витреоретинален симпозиум, организиран на 25 и 26 октомври от Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Свети Георги“. За първи път у нас ръководителят на клиниката проф. д-р Нели Сивкова и световноизвестният гост-хирург д-р Флориан Балта оперираха очи през разрези, които са по-малки от половин милиметър. Те извършиха и комбинирана хирургия, т.нар. операция „2 в 1”: премахване на катаракта – старческо перде, и безшевна витректомия – хирургия на ретина и стъкловидно тяло.

Пациенти, избрани за демонстративната хирургия, бяха две жени с мембрани, деформиращи центъра на ретината, двама мъже с дупка на макулата и мазнини в стъкловидното тяло и млад мъж с диабетни усложнения в окото. Продължителността на всяка от операциите бе средно по 20 минути и по-голямата част от тях бяха с локална анестезия. Под обща анестезия бе единствено пациентът с диабетни усложнения.

Витректомията е един от най-съвременните методи за извършване на максимално щадяща хирургия на ретина и стъкловидно тяло. Работи се през 3 отвора с големина 0,4 мм. Идеята е безшевната 27+G витректомия със 7500 разреза в минута да се ползва от всички офталмохирурзи в страната, които присъстваха на симпозиума. Информацията ще разпратим и на тези, които не успяха да се присъединят към нас, обясни проф. Сивкова.

В този й вид витректомията може да се използва при целия спектър показания за всички предишни методи, които са залагали на по-голям работен отвор. В групата на показанията влизат промени в диабетното око, включващи вътрешен кръвоизлив в окото, който пречи на зрението, както и промени в ретината, която е  много деликатна структура с устройство на мозък. Друга група, обект на 27+G витректомия, са т. нар. дупки на макулата – централни дефекти в ретината. Могат да се оперират и мембраните – излишни тъкани, които деформират ретината и правят образа изкривен и неточен. На практика с новия метод структури с дебелина в микрони могат да се хващат и отстраняват с фин инструмент, преминаващ  през отвор от едва 0,4 мм.

Този минимален разрез е изключително щадящ за пациента и на третия ден след операцията окото е възстановено. Новата безшевна техника е без видима травма за окото. Методът е изключително ефективен в ръцете на можещ хирург, защото използваните инструменти са с профил, позволяващ много деликатно да се докосва тъканта, така че да не бъде допълнително травмирана от лекаря, разказа проф. д-р Нели Сивкова.

Ретината е разположена в задната част на окото и отговоря за възприятието на образите. Макулата е част от ретината и от значение за централното зрение. Стъкловидното тяло е подобна на гел субстанция, която изпълва окото и му придава форма. Най-често проблеми с ретината възникват при диабетиците, затова симпозиумът тази година носи заглавието „Диабет и око“, обясни проф. Сивкова.

Честотата на заболяване от диабет нараства. Проблеми като дупка на макулата и появата на мембрани от своя страна са без променена статистика. Благодарение на новата методика витректомията ще може да бъде прилагана все повече, смята проф. Сивкова. По-рано не всеки хирург имаше смелостта да я използва, защото невинаги крайният резултат е бил по-добър от състоянието преди интервенцията. А сега вече в много по-голяма степен и с по-голяма увереност можем да предложим един добър функционален резултат, подчерта началникът на Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Свети Георги“. 

В първия ден от симпозиума, 25 октомври, се проведе лекционен курс от 13:30 до 18:00 ч. в зала „Пловдив“ на хотел „Новотел Пловдив“. На втория ден, 26 октомври, в операционна зала на Клиниката по очни болести на пловдивската университетска болница от 9:00 до 13:00 ч. бяха извършени операциите. Посредством сателитна аудио-визуална връзка те се излъчваха директно на екран в хотел „Новотел Пловдив“, а присъстващите в залата гости имаха възможността в реално време да задават въпроси на хирурзите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Музеят на родопския карст откри благотворителен коледен базар

Музеят на родопския карст в Чепеларе започна от днес благотворителен коледен базар, съобщи директорът Марин Господинов. За първи път тази година базарът ще бъде изцяло с  вкаменелости, собственост на музея. Щ е се продават отдавна изчезнали животински и растителни видове, населявали нашата планета преди милиони години.  Сред тях са морски таралежи,..

публикувано на 30.11.24 в 15:38

Вандали бутнаха елхата в район "Северен", полицията ги издирва

Вандали са съборили тази нощ около 1.00 ч. коледната елха, поставена на пешеходната зона в район „Северен“. Полицията работи по случая, допълват от районната администрация във фейсбук. По обяд елхата бе изправена от служители на общината. При падането обаче са счупени част от играчките по елхата и коледната украса трябва да се подмени и..

публикувано на 30.11.24 в 14:14

Пуснаха движението по пътя Пловдив - Карлово, след тежката катастрофа

Около 13.00 часа  бе възстановено движението по второкласния път Пловдив – Карлово, съобщиха от полицията.  Затварят пътя Пловдив - Карлово край Калояново заради катастрофа Пътят в участъка край Калояново остана затворен в продължение на близо 5 часа заради тежка катастрофа с пострадали участници.  Две коли се блъснаха близо до разклона за..

публикувано на 30.11.24 в 13:02

Протест във Велинград подкрепи стопаните с болни от чума овце

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието на чума,..

публикувано на 30.11.24 в 11:13

Село Павелско е без ток заради паднало от снега дърво

Зимната обстановка в Смолянска област е спокойна. Проходите Рожен, Пампорово и Превала са проходими при зимни условия. В ниските части на областта вали дъжд.  10 см сняг натрупа на проходите в Смолянска област Село Павелско в община Чепеларе е без ток заради паднало дърво върху електропреснотата мрежа. Екипи на EVN са на място и работят за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38