Водният сектор у нас не е реформиран. Близо 20 години политиците не искат да направят тази реформа. Главата „Защита от вредно въздействие” в Закона за водите е чисто декларативна и лозунгова, а разписаните в нея разпоредби са необезпечени както кадрово, така и финансово.
Това заяви в Пловдив Асен Личев, директор Дирекция „Управление на водите“ в Министерство на околната среда и водите.Той, заедно с четиримата директори на басейнови дирекции в страната представиха изискването на Европейската комисия за разработване на Планове за управление на речните басейни. Те трябва да са готови до края на 2015-та и ще важат за периода 2016 – 2022 година.
Тези планове ще са основен инструмент за управление на водите в България и на практика са условие да се извърши реформа на водния сектор. По думите на Асен Личев от екоминистерството, Плановете за управление на речните басейни засягат цялото население на България – от обикновения човек до министър-председателя.
Затова институциите започват кампания за популяризиране на тези планове с цел да се ангажират гражданите и фирмите. Всеки един трябва да заяви какво иска от държавата – каква вода трябва да му бъде предоставена за пиене и съответно за производство - обяви експертът по водите.
Четирите басейнови дирекции работят и по изготвянето на Планове за риска от наводнения, които ще важат за следващия програмен период за страната ни – обясни Никола Кърнолски, директор на Басейнова дирекция Източнобеломорски район със седалище Пловдив.
Що се отнася до причините за наводненията в страната това лято, експертите са категорични, че те се дължат основно на изключително интензивните валежи – между два и пет пъти над нормите. При наводнението в Аспарухово главната причина е незаконното строителство, а в Мизия – остарялата система на дигите и неизпълнени задължения на кметовете.
Независимо, че е лош Законът за водите, ако беше приложен, нямаше да се стигне до такива размери на пораженията – категоричен е Асен Личев от екоминистерството.
„ДКЦ II Пловдив“ ЕООД спечели европейски проект за оптимизиране условията на труд и подобряване на параметрите на работната среда, съобщи управителят д-р Валентина Костуркова. Проектът е по процедура „Адаптирана работна среда“ на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. към Министерството на труда и социалната политика. Ще бъдат..
Първият коледен базар, организиран в Хисаря, ще бъде тържествено открит днес. В него участват местни производители и творци с уникални ръчно изработени изделия и творби, вдъхновени от децата. Базарът ще се проведе в 2 поредни уикенда – на 14 и 15 декември и на 21 и 22 декември, уточняват от общината. Днес следобед от 15.30 ч. на Колонадата в..
Днешното заседание по делото "Дебора" се отменя за 23 януари догодина. Причината - съдията докладчик Десислава Порязова е в болничен. Очакваха се заключителните пледоарии на прокуратурата и адвокатите в процеса, който продължава повече от година. През януари предстои съдът да изслуша показанията на самия подсъдим Георги Георгиев, който заяви, че ще..
Днес в западните и централните райони ще преобладава слънчево време, а над Източна България облачността ще се увеличи, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Около и след обяд вятърът ще се ориентира от север-североизток и в източните райони ще бъде умерен. От североизток ще прониква студен въздух. Максималните температури ще..
Водещи специалисти в сферата на образованието и ИТ технологиите се събират в Пловдив на конференция “Образование и иновации - формулата на растежа”. Форумът започва от 14:30 ч., в хотел “DoubleTree by Hilton” - гр. Пловдив. Той ще бъде открит от председателя на Сдружение “Граждани за европейско развитие на България” Йорданка Фандъкова,..