РП: Винаги, когато стане въпрос за здравеопазване у нас навлизаме разбира се в един порочен кръг. Всички правителство досега обаче са стигали до едно обяснение, а то е липса на пари. И така – идеите за реформи остават само в архивите на медиите. С нова доза ентусиазъм обаче започва своята работа новият министър на здравеопазването Петър Москов, твърдо решен да изкара търговията от болниците и да въведе електронните здравни досиета през следващата година. Дали обаче тези амбиции са реални – темата поставяме сега с д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването, също така бивш заместник-министър на здравеопазването и човек, който успя някак си да устои на изкушението да оглави този пост и в новото правителство.
Стойчо Кацаров: Въвеждането на интегрирана информационна здравна система е реална стъпка. Тя може да се осъществи в рамките на 2015 г. Някои от другите, които споменахте звучат малко общо и е важно да видим по какъв начин ще бъдат постигнати така заявените намерения и тогава да ги обсъдим, защото конкретните стъпки може да не доведат до желания резултат ако не са правилно избрани.
Р. П.: Искам тук обаче да ви припомня, че доста правителства работиха, доста милиони бяха изхарчени, но в крайна сметка до този момент нямаме електронно здравеопазване.
С. К.: А, има риск и 2015 г. да няма електронно здравеопазване. Този риск се състои не само в това дали ще бъде изградена такава информационна система, а и това как ще бъде изградена. Например в НЗОК беше изградена информационна система за около 6 милиона евро преди 5 – 6 г. и това, което разбирам сега е, че тя в голямата си част не работи, не върши оная работя, която се очаква от нея. Т. е. дори да бъде изпълнено в срок намерението за изграждане на тази информационна система ако тя не бъде изградена правилно тя няма да даде желаните резултати.
Р. П.: Какво трябва да се направи, за да се получат желаните резултати и въвеждането на електронни досиета за всеки един пациент всъщност ще успее ли да пресече порочните практики на разходване на средства в здравеопазването?
С. К.: Не всички, може би по-грубите от тях. Важното е да се знае, че проблема със здравната информационна система не е толкова проблем на програмирането. Ключов въпрос при изграждането на такава информационна система е правилното задание – какви функции, какви резултати се очакват от функционирането на тази здравна система и тя изисква познания за самата здравна система, за организацията на нашето здравеопазване, а не толкова познания в програмирането и софтуера. Това трябва да бъде разбрано, когато се изгражда, за нямаме един прекрасен софтуер, който не върши работата, която искаме.
Аз мисля, че не е на дневен ред монопола на здравната каса. В момента според мен по-важно е да се промени системата по начин, по който да се позволи на лекарите да лекуват и да правят медицина в лечебните заведения, да се поставят в условия на честна конкуренция всички лечебни заведения и всички лекари за избора на пациента и резултата на тези лечебни заведения пак да зависи от избора на пациента. Това означава да поставиш пациента в центъра на системата.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..