Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стив Ханке е прав, правителството е право, Михаил Миков не е прав

| обновено на 12.11.14 в 16:56

За идеята на БСП да внесе законопроект, с който да бъдат предложени варианти за изплащане на гарантираните депозити в КТБ, без това да доведе до допълнителен дълг и дефицит над 3%, е повод да потърсим експертното мнение на  съоснователя и директор на Института за пазарна икономика Красен Станчев. 

Припомняме, че лидерът на БСП Михаил Миков обяви, че левицата ще предложи два варианта - недостигащите пари във Фонда за гарантиране на влоговете да се допълнят от резерва на БНБ, който по тяхна информация е около 4 млрд. лв. или със заем от частните пенсионни фондове, чиито пари са гарантирани с държавни ценни книжа.

Междувременно правителството предложи законови промени, с които да се уреди правна възможност банка, обявена в несъстоятелност, да може да бъде продавана не само като цяло действащо предприятие, а и на части. Според министърът на финансите Владислав Горанов предложение е дошло от Фонда за гарантиране на влоговете, а целта е по-лесно управление на процеса на бъдещата несъстоятелност на Корпоративна търговска банка.

Днес и американският финансист проф. Стив Ханке, който е смятан за баща на валутния борд у нас, също коментира казуса с изплащането на гарантираните депозити в КТБ. Според него държавата в никакъв случай не трябва да поема нов дълг заради кризата с Корпоративна търговска банка. 

Разговорът с Красен Станчев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28