Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полицейските служби в държавата да са на едно командване

За промените в сектор "Сигурност", които предлагат  от новото правителство, както и за съдебната система, която
сега има спешен казус с изчезналите тефтери на Филип Златанов- разговор с Емануил Йорданов, бивш министър
на вътрешните работи в правителството на Иван Костов. 

"Според мен едно наказателно производство не може да даде цялостен образ на това как функционира
съдебната система в една държава. Делото на Филип Златанов е важно, но не може да се пренатоварва
с някакви очаквания", заяви Емануил Йорданов. Той обясни, че съдебната реформа трябва да започне първо
с дискусия, която да инициират и проведат политическите сили.

Среща в ефира и с бившия вътрешен министър в правителството на Иван Костов Емануил Йорданов – политик и адвокат.

Много са въпросите, които имаме към вас. Да започнем с тефтерите на Златанов. Да кажем за казуса с изчезналите тефтери на бившия шеф на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликти на интереси Филип Златанов. С какво е интересен този казус за вас?

Емануил Йорданов: Този казус е интерес с това, че в рамките на едно наказателно дело би могло да се изяснят механизмите за злоупотреба с власт, съответно всеки един човек, който в бъдеще мисли да се занимава с политика да може да направи някакви изводи, да се вземат някакви мерки, било то нормативни или административни.

Р. П.: Знаете ли, че днес националния омбудсман Константин Пенчев казва „съдилищата продължават да са разграден двор” и у нас такива неща не могат да учудят никой, който работи в съдебната система. В същото време Сотир Цацаров някак си каза, че този случай не е кой знае колко важен. Но пък новият министър Христо Иванов – правосъдният ни министър, казва, че съдебната  система в България ще се оценява не просто с решаване на въпрос с изчезналите тефтери, а през призмата на решаване на целия казус около Златанов. Да си го припомним, да кажем всъщност какво е вашето мнение като човек в тази система.

Е. Й.: Според мен едно наказателно производство не може да даде цялостен образ на начина, по който функционира съдебната система в една държава. Делото е важно, делото е сериозно, но в крайна сметка не може да бъде пренатоварвано с някакви очаквания.

Що се отнася до съдебната реформа според мен е хубаво най-накрая политическите сили да организират една дискусия, в която да участват хора, които са запознати с проблемите и да се набележат някакви мерки. Защото в момента вие виждате всеки дърпа чергата към себе си, всеки един проблем независимо от това какъв е мащаба му се използва с политически цели и за защитаване на една или друга теза, а в крайна сметка от това не печели никой.

Р. П.: Така е безспорно. Как я виждате вие тази реформа, г-н Йорданов? Вие сте реформатор, човек с десни принципи. Откъде трябва да се започне?

Е.  Й.: На първо място мисля, че трябва да се започне с изграждането на една идея затова как трябва да се развива съдебната система. Задължително е да се стигне до промяна в Конституцията, която да въплъти в себе си тези идеи. Много често се спекулира, че старата Конституция била много хубава и едва ли не нищо не трябвало да се променя. Аз не съм съгласен с подобна теза и мисля, че всеки, който има някакви идеи би следвало да ги защитава, не да изразява някакви гневни реплики в публичното пространство, които да защитават неговия периметър и неговите правомощия.

Мнението на Е. Йорданов за сектор сигурност, ГД БОП, ДАНС, каква трябва да е фигурата на главния секретар и по други въпроси може да чуете тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34