Днес се навършват 90 години от освещаването на храм-паметника“Св. Александър Невски“. Светата литургия за празника отслужи патриарх Неофит. Решението за издигане на храм, като паметник за Освобождението на България и в знак на признателност към руските освободители, е взето още на 14 април 1879 г. от Учредителното Народно събрание.
За патрон е избран Св. Александър Невски – покровителят на Русия, на чийто празник Царят Освободител, император Александър II, чествал имения си ден. Решено е храмът да се строи изцяло от дарения, а основният камък е положен в началото на 1882 г.
Заради идеята църквата да стане катедрален съборен храм се налага промяна на архитектурния й план и затова изграждането й започва едва през 1904 година. Дотогава от дарения са събрани около 1,6 млн. лв., а изчисленията са, че цялата постройка ще струва 2,5 млн. В крайна сметка храмът е завършен през 1912 г. и разходите далеч надвишават първоначалните сметки като стигат 6 млн. лв.
Най-забележителната външна характеристика на храма са позлатените му куполи. При построяването си, той се превръща в първа по големина, напълно завършена и действаща православна катедрала на Балканския полуостров.Храмът може да побере около 5 хил. богомолци.
През 1916 г. църквата е преименувана на „Св. Св. Кирил и Методий“, но три години по- късно Народното събрание отменя това решение. Цели 42 години след полагането на основния камък настъпва най-тържественият ден в историята на църквата-паметник – нейното освещаване. За извършване на ритуала са определени три дни – 12, 13 и 14 септември 1924 г.
Сега Светият Синод реши 90-тата годишнина от освещаването на катедралния храм да съвпадне с храмовия му празник - деня на Св. Александър Невски.
Именно в годината, в която отбелязваме годишнината на храма-паметника, който впоследствие става и патриаршеска катедрала, Българската православна църква получи акт за собственост върху него.
Втората задължителна матура в 12 клас ще се проведе от 8.30 ч. днес. Рано тази сутрин бе изтеглен вариант 2 на матурата по профилиращ предмет. В 7.30 ч. ще бъде изтеглен и вариантът за професионална подготовка. На държавния зрелостен изпит по профилирана или професионална подготовка ще се явят 4816 ученици. От тях на профилираните матури ще са..
Около 6000 абитуриенти ще празнуват в Пловдив в четирите дни на баловете – от 23 до 26 май. Осигурени са всички мерки за безопасност на движението в града – уверяват от пловдивската полиция. Основно три са пловдивските хотели, които приемат баловете – това са „Санкт Петербург“, „Гранд хотел Пловдив“ и „Тримонциум“. Разпределението на..
На тържествена церемония тази вечер в Драматичния театър ще бъдат връчени награди „Пловдив“. Призът, който се присъжда в 10 категории, е за постижения в областта на културата през миналата година. Кметът на града връчва и една Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения в областта на културата. В раздел „Художествена..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската организация..
В Пловдив започва най-цветният фестивал, наречен „Флоропополис“. В продължение на три дни на една от централните алеи в Цар-Симеоновата градина ще разцъфнат килими от цветя, изобразяващи 30-те букви от българската азбука. Фестивалът Флоропополис се провежда за първи път в Пловдив, а подготовката за него тече вече няколко дни, съобщи зам.-кметът..