Започваме разговор и по още една много гореща за държавата тема, защото тя също е свързана с интереси и с пари. Бюджетът за следващата година не е революционен според експертите. Държавата пак ще харчи повече отколкото е могла да събере.
Бизнесът ще получи още малко тежести на този фон. Дългът ще продължава да расте. Но новината е, че правителството се кани да свие държавния си апарат като се цели в 10-процентно спестяване в разходите за заплати например. Има и други новости. И сега, за да попитаме за какво ще стигнат актуализираните милиарди в държавния бюджет – гледната точка на работодателите търсим от председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Кажете, г-н Велев, след като прочетохте анализа, цифрите и данните, които видяхте забелязахте ли те да дават заявки за реформи, които ще се осъществят в интерес на икономиката в държавата.
Васил Велев: Първият прочит на проекто-бюджета показва, че за първи път от три години имаме един не предизборен бюджет. Какво имам предвид? Един по-реалистично направен бюджет, консервативно направен, изпълним по приходите, защото последните две години имахме твърде амбициозни приходи, които беше малко вероятно да се изпълнят. Докато сега виждаме даже по-скоро малко подценена приходна част и ръст на брутния вътрешен продукт и от там по-лесно изпълним, нека така да го наречем, като в разходите основното свиване е, и това е правилно, и това е в разходите за държавно управление, държавна администрация – тези около 400 милиона лева, която икономия отива реално за увеличение на пенсиите и за известно намаление на дупката в хазната на бюджетния дефицит.
Иначе като цяло ние подкрепяме преразпределението на брутния вътрешен продукт през бюджета да се държи под 40 % и това твърдо изискване на бизнеса е спазено в този проект....
Просто финансовата дисциплина изведнъж рухна – събират се по-малко пари в бюджета..
Р. П.: Г-н Велев, вие заговорихте за потребителската дефлация като факт. Може ли тя обаче да бъде един плашещ феномен за икономика като нашата, когато доходите стангнират и всъщност е свързана с административно налагане на решения за потискане на цените?
В. В.: Всъщност това административно потискане на цените приключи с ръста на цените на ел. енергия и за следващата година се очаква минимална инфлация, прогнозата за следващата година е средно годишно да има 0,1 % инфлация – това е прогнозата на правителството. Нашата прогноза е за по-голяма инфлация – от порядъка на 0,5 % така, че с дефлацията приключваме тази година. Това не е причина да се търси административно увеличаване на възнагражденията, откъдето щяло да се увеличи потреблението и да се преодолее дефлацията.
Трябва да се насърчава износът, защото потреблението у нас е потребление на вносни стоки, защото потреблението у нас е потребление на вносни стоки. Ние до там сме се докарали, че се храним с 80 % вносни стоки...
Финалното изречение е, че бюджета е консервативно реалистичен. По-скоро ние като работодатели ще го подкрепим с тези забележки – ние ще искаме да видим и продължаване на реформата за такса битови отпадъци. Тя беше започната и имаше, и има още, макар и теоретична възможност да бъде довършена и от следващата година най-накрая да се плаща тази такса пропорционално на направените боклуци, а не пропорционално на стойността на имота. Бихме искали да видим най-накрая отмяна на тази несправедливост първите три дни болнични да се плащат от работодателя при условие, че той вече е осигурил работника за този риск.
За данъчната политика, пенсионната реформа, минимална работна заплата, бюджетни приходи, дефицити, инфлация, дефлация и други аспекти на бюджетната политика – чуйте тук от интервюто на Веселина Пеева с председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..