Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Принципът е минималната заплата да е 50% от средната

Финансовият министър Владислав Горанов е предложил днес на кабинета, в рамките на тригодишната прогноза да бъде включено поетапно увеличение на минималната работна заплата както следва: от 1 януари 2015 година от 340 на 360 лв.; от 1 юли 2015 от 360 на 380 лв. ; от 1 януари 2016 г. от 380 на 420 лв.; от 1 януари 2017 - от 420 на 460 лв. 

Това каза финансовият министър на пресконференция след извънредното заседание на правителството на което бяха обсъдени бюджетните закони за 2015 г.  Горанов посочи, че с увеличаването на минималната работна  заплата ще се създаде предпоставка за увеличение на доходите и ще се отговори на очакванията, че постепенно ще се върви към сближаване на минималната работна заплата към средната. 

В момента съотношението е около 42 процента и е относително ниско за европейските стандарти, отбеляза Горанов. Той посочи, че промяната в позицията му е настъпила в резултат на консултациите със социалните партньори и позициите, изразени от няколко работодателски организации. Основните ми опасения за натиск на пазара на труда не срещнаха разбиране, добави той. 

В интервю за Радио Пловдив вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков заяви, че синдикатите подкрепят решението на правителството. Тази мярка не води до загуби в бюджета, коментира Ненчев. По думите му безпокойството е в евентуални съкращения в нископлатените сектори. 
По принцип идеята за минималната работна заплата е да бъде около 50 процента от средната заплата. В момента средната е около 800 лева, затова КНСБ настоява за 400 лева минимална, каза Ненков. С него разговаря Емил Костов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24