Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полицията трябва да защити екипите на Бърза помощ

Говорим за сигурността на медицинските екипи за спешна помощ, когато се отзовават на повиквания в ромските махали в страната. Знаете, че в Пловдив е най-голямата – Столипиново, тук са и другите две по-малки махали – Шекер махала, Аджисан махала. Тук и по думите на директора на Спешна помощ д-р Иван Стойнов всеки ден медицинските екипи поне на словесна агресия ако не на физическа такава.

Днес здравното министерство и вътрешното министерство успяха да се споразумеят екипи на полицията да пазят лекарите, когато се отзовават на повиквания. От заместник здравния министър д-р Ваньо Шарков ще разберем това в отделни случаи ли ще бъде, в отделни региони или винаги, когато има повиквана на медицинските екипи в ромските махали в страната те ще бъдат придружавани от полиция. Кажете кой основно трябва да носи грижа и отговорност за сигурността на медицинските екипи – кметовете, ромските лидери в махалите или полицията.
 

Ваньо Шарков: Процесът не е едностранен и няма само един човек, който да понесе цялата отговорност, но ние поне сме решени да положим всички усилия да се справим с този проблем. Идеята е най-напред директорите на центровете за спешна медицинска помощ заедно с шефовете на районните полицейски управления да идентифицират тези рискови места на базата на това, което имаме като карта на инцидентите през 2013 – 2014 г. Истината е, че за тази година до момента имаме 228 такива нападения над екипи на спешна медицинска помощ, от които 178 са в такива ромски квартали или са предизвикани от роми.

Цялото интервю на Неда Велкова с д-р Шарков може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57