Среща и с д-р Илко Семерджиев - бивш здравен министър от кабинета на Костов, сега председател на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване.
С него още за темата на линийките на спешната помощ и патрулките на полицията в акция по доставяне на здраве в махалите, или как българският лекар ще се чувства защитен? Д-р Семерджиев е първият директор и създател на НЗОК, и по темата пари и бюджет за здравеопазване той ще даде оценка от страна на пациент, и на съосновател на частен здравен фонд.
Кажете моля как оценявате това, което върши вашия наследник, след доста години д-р Петър Москов – поиска с авангардна идея решение на проблема с битите лекари в ромските махали. Каква стъпка е това?
Илко Семерджиев: Нека само да спомена, че това не е авангардна идея, а още преди г-н Москов да стане министър на здравеопазването имаше сключено договорно споразумение между Центъра за спешна медицинска помощ в София и Столичната дирекция на вътрешните работи, така че това се практикува, просто д-р Москов едва сега е разбрал, че има такава практика. Нормално е, нормално е, когато колегите се чувстват застрашени или отиват на места, където има определени рискове да сигнализират в полицията и да поискат помощ. Така че идеята е добра, тя трябва да се развива, тя трябва да се реализира не само в София, а и в други градове.
Р. П.: Да, кажете сега обаче какъв е проблемът и и къде се корени той. След като е имало такова решение в София защо продължава да има бити лекари?
И. С.: Нека да направя един паралел. В България има добри закони, но няма правоприлагане. Липсата на правоприлагане е големият проблем. Защото, когато говорим затова, че се посяга на колегите и то в тяхната благородна професия, когато отиват да помагат на хората, този факт очевидно не спира хора, които има хулиганска нагласа и те посягат. Но причината затова не е в Министерството на здравеопазването или в лекарите, а по-скоро в правоохранителните органи, които не са успели с времето да наложат такъв режим на поведение – правосъзнание у хората, че да не се стига до такива прояви. По-важно от всичко е превенцията и когато има някакъв нарушител той трябва по бързата процедура да бъде хванат, следствието да завърши в срок, да се повдигне обвинение, да видим наказание и съответно това да бъде пример за всички останали, така че да не си позволяват подобни действия, самоуправствени действия.
Р. П.: Да, но 227 нападения от началото на годината никак не са малко, д-р Семерджиев, но няма нито един осъден, поне аз не знам. А вие?
И. С.: Това е проблем обаче на МВР, на следствие, на прокуратура и на съд, а не на здравното министерство.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..