Покана за премиера тази вечер в клуб „Петното на Роршах” - там ще се състои премиерата на историческия роман „Самуил – цар български” с неиздаван досега епилог написан от Димитър Талев преди повече от половин век.
Книгата се отпечатва във връзка с 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил, която отбелязваме тази година. Анализ на романа – летопис за края на първата българска държава ще направи доц. д-р Живко Иванов – декан на филологическия факултет в ПУ „Паисий Хилендарски”. С него разговаряме за темелите на духа, които ни правят повече българи и за мотивацията да направи представянето на книгата.
Според доц. Живко Иванов историята, сама по себе си, не е толкова интересна, колкото интересът към действителността, имащ корени в историята. Посланията, които текстът отправя към днешното време, са интересни и изданието изпълнява задачата да „оживи” трилогията на Талев. Доц. Иванов подчерта, че тя е написана заедно с други исторически текстове в края на 50-те години и точно по това време се появява и романът на младия Антон Дончев за Самуил. Така се получава препредаване на щафетата, каквато е мисията на историческия роман.
Трилогията на Талев не е само историческа, според доц. Иванов, защото в изданието намират място и ремарки, и спомени, които създават новия контекст на книгата. Същественото е да се направи аналог със съвременното схващане за Самуил. Когато казваме първия български цар, следва как днес Македония гледа на това, как и къде поставяме факта.
Според Иванов фактите се възприемат в съвременния им контекст, като даде пример как ние гледаме на съвременните събития от историчеса гледна точка. Хората изучават историята, за да попълват дефицити в настоящето. Това събужда интереса към миналото и не трябва да се отнасяме към историята като към нещо, което се е случило отдавна и няма отношение към нас. Точно обратното е - от история се интересувамо, защото сега много невралгично нещо ни боли и това ни насочва към историята.
Повече чуйте от интервюта на Веселина Пеева в звуковия файл:
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..
След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв...