Все по-рядко оставаме насаме със себе си и с вътрешните си озарения, с милостивите означения на простите неща - като достойнството, децата, плодоносните усилия да направим добро, ведростта на усмивката – с тези думи на Мирела Иванова – поетеса и писателка, започва един разговор с Поглед Нагоре. Мирела Иванова във времето за култура и духовност на Радио Пловдив, Мирела Иванова, чиито стихове са преведени на всички големи европейски езици, между наградите й е и онази, която е в пряка връзка с Пловдив – националната литературна награда „Христо Г. Данов”, припомням и наградата й за модерна поезия от Източна Европа.
Защо за Мирела Иванова е възможен този разговор с поглед нагоре? Питам, защото за много хора той е труден – надолу към битието, без да търсят милостивите значения на простите неща.
М. И.: Вероятно, защото е труден, тъкмо затова много ме привлича и с времето, с помъдряването, все повече ми се иска да вдигна поглед именно нагоре. Не е тайна, че всеки от нас, всеки от поетите и писателите на 90-те се взираше много яростно и прецизно надолу в подробностите на промяната, на битието, на всекидневното голямо всекидневие, но като че ли дойде време за помъдряване. Може би то е време и за всички нас. Сега все повече ме привлича възможността да видим и това, което е над нас, това, което е отвъд бита, защото то винаги съществува.
Литературният Пегас препуска между звездите и из калта на нашето битие, но слава Богу, не се е уморил и крилете му не са клюмнали.
В началото бе Словото и това е еднакво важно и за гладните и за ситите.
Да си пожелаем предколедно любов - любовта като милост, като отдаденост, като посвещение. Не е лесно, но да опитаме.
Цялото интервю на Галя Митева с Мирела Иванова чуйте тук.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..