„Криминализирането на неплащането на осигуровки отваря още една врата за нов вид корупция”, заяви в интервю за Радио Пловдив икономистът от ИПИ Калоян Стайков.
По думите му, поправката в Наказателния кодекс, която беше приета от Парламента, няма да реши финансовите пробойни в държавата, защото коренът на проблема е липса на доверие в системата и ако управляващите искат да подобрят събираемостта на осигуровките, трябва да работят точно в тази насока.
Според икономиста от ИПИ, големият въпрос е как ще стане прилагането на мерките.
„Знаем, че има доста голяма възможност за корупция и някои фирми просто ще бъдат наказвани, а други ще си плащат, за да не търпят санкции”, коментира още Калоян Стайков.
Той е категоричен, че хората не виждат връзка с това което внасят и това, което получават като услуга от пенсионната и здравната система и ефектът от приетите мерки ще е нулев.
„Не може една трета от брутната заплата да отива за например пенсионна осигуровка, а в същото време пенсиите да са ниски. Как да убедите някой, че това е логично”, допълни още икономистът.
От своя страна Диана Йорданова от ПП ГЕРБ, вносителите на въпросните текстове за промяна в Наказателния кодекс, заяви, че предложението е обсъждано в многобройни разговори с колегите им депутати, със синдикатите и с различни представители на бизнес организации.
Според нея е време да се тръгне отнякъде още повече, че на практика укриването на осигурителни вноски с предложените промени се приравнява с укриването на данъци.
"Така че нищо по-различно и нищо по-ново – тъй като тези текстове ги има за данъците в момента се направиха текстове и за осигурителните вноски", категорична е тя.
По думите и, системата на ДОО и в момента се дофинансира с доста сериозни суми.
"Крайно време е след като всички искаме толкова много от държавата и държавата да е длъжна да предотвратява рискове и да покрива загуби. Пресен случай е КТБ – приблизително 3 милиарда лева бяха дадени за обезпечените депозити, би следвало в крайна сметка и държавата да бъде доста по-взискателна, а нейните контролни органи да изпълняват така, както трябва работата си - доста по-стриктно.Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..