Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да търсим реални стоки и клиенти, а не схеми за преразпределяне

Петър Ганев - ИПИ

Отминаващата година продуцира поне няколко икономически новини, които се стовариха върху непрекъснато обедняващия

гражданин с тежестта на парен чук. Бавната гибел на КТБ с обещанието най-напред да бъде поставена под специален надзор, и одържавена, а след това – с отнемането на лиценза й, войната в Украйна, спирането на проекта „Южен поток” измениха категорично икономическата  среда до състояние на ступор. И ако все пак във всичко това има и нещо позитивно, то е, че няколко лъжи приключиха окончателно, а гражданите бяха подложени на изпитанието да проверят характера си. С икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев разговаряме за знаковите икономически събития през годината и начина, по който могат да бъдат степенувани.

Според Петър Ганев  знаковите събития в икономиката тази година са обвързани едно с друго. Основното вътрешно събитие е рязкото влошаване на икономическата обстановка в година, в която имаше икономическа нестабилност, отказ от реформи, липса на желание за промяна, дупката в бюджета и драмата с КТБ, и като цяло върху банковата система, която не очаквахме да се развие в такъв мащаб.

Към това може да се добави и трупането на проблеми и дефицити в енергийната система, които като цяло  доведоха до намаляване на кредитния рейтинг. Ако използваме жаргона, той се води „боклук, което не се случи дори в тежката рецесия през 2009 г. Успяхме така да натрупаме вътрешни проблеми, че да изглеждаме през 2014 г. по-нестабилни, когато не сме в рецесия, отколкото през 2009 г, подчерта Ганев.

Според него трупането на дефицити  е изяло всички буфери и  рекордното увеличаване на държавния дълг е станало неизбежно. От под 20% той е скочил до над 30% от БВП и това трябва да ни е „обеца на ухото”, защото дори и показателите да изглеждат номинално стабилни,  само в рамките на 1-2 години той може да скочи до над 50% от БВП, както се случи  в прибалтийските държави.  Ганев заяви, че ако виждаме структурни проблеми и знаем, че енергетиката, здравето и пенсиите не са реформирани и трупат постоянно дългове и задължения, колкото и да изглеждат стабилни общите макрочисла, ние си знаем проблемите и рано или късно тези проблеми ще натежат. Така се случи тази година, подчерта  икономистът Петър Ганев. Повече чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04