Отминаващата година продуцира поне няколко икономически новини, които се стовариха върху непрекъснато обедняващия
Според Петър Ганев знаковите събития в икономиката тази година са обвързани едно с друго. Основното вътрешно събитие е рязкото влошаване на икономическата обстановка в година, в която имаше икономическа нестабилност, отказ от реформи, липса на желание за промяна, дупката в бюджета и драмата с КТБ, и като цяло върху банковата система, която не очаквахме да се развие в такъв мащаб.
Към това може да се добави и трупането на проблеми и дефицити в енергийната система, които като цяло доведоха до намаляване на кредитния рейтинг. Ако използваме жаргона, той се води „боклук, което не се случи дори в тежката рецесия през 2009 г. Успяхме така да натрупаме вътрешни проблеми, че да изглеждаме през 2014 г. по-нестабилни, когато не сме в рецесия, отколкото през 2009 г, подчерта Ганев.
Според него трупането на дефицити е изяло всички буфери и рекордното увеличаване на държавния дълг е станало неизбежно. От под 20% той е скочил до над 30% от БВП и това трябва да ни е „обеца на ухото”, защото дори и показателите да изглеждат номинално стабилни, само в рамките на 1-2 години той може да скочи до над 50% от БВП, както се случи в прибалтийските държави. Ганев заяви, че ако виждаме структурни проблеми и знаем, че енергетиката, здравето и пенсиите не са реформирани и трупат постоянно дългове и задължения, колкото и да изглеждат стабилни общите макрочисла, ние си знаем проблемите и рано или късно тези проблеми ще натежат. Така се случи тази година, подчерта икономистът Петър Ганев. Повече чуйте от звуковия файл:
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..