Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Некомпетентността е най- голямата заплаха за националната сигурност

 През последните три-четири години вижте какво става в сектора национална сигурност: терористичен акт, за който не се изясни кой точно и защо го извърши - лошо разследване, полицейска акция на специализирани полицейски сили, при която загива член на отряда, месец и половина търсим бившия шеф на ДАНС. Един от големите проблеми на националната сигурност са преминаващите незаконно хора  през границата са Турция.
 Това каза за Радио Пловдив Николай Радулов експерт по национална сигурност и бивш главен секретар на МВР. Той изрази   учудване от изявлението на  президента, че охраната на границата с Турция  от армията ще доведе до международен скандал. Това е част от националната сигурност и не нарушава закона.
 По ред причини. Първо, Законът за отбраната и въоръжените сили е категоричен, че отбраната осигурява и използва ресурси за обезпечаване на среда на сигурност – това е член 6, алинея първа, в алинея втора, точка 7 се казва, че това се постига чрез опазване на държавната граница – т. е. от законова гледна точка не може да има никакъв проблем. 
 Не може армията сама да пази границата, но в нейните функции влиза опазването на държавната граница така, че тук не става дума МВР да бъде освободено от функциите си, а да получи навременна е необходима помощ в момента, тъй като не разполага с необходимия ресурс. Тук няма никакво противоречие със законодателството. Това законодателят го е записал в Закона за отбраната и въоръжените сили, то съществува и всеки може да провери. 
От гледна точка на международните отношения самата Турция пази част от границите си в момента с армията, с помощта на армията, и то не само с физическата й сила, а с всички съоръжения, които са й достъпни – танкове, оръдия и т. н. При положение,  че армията на Турция е около 680 000 е смешно да се предположи, че заставане на армейски служители и патрули, най-вероятно съвместно с Гранична полиция, биха предизвикали дипломатически скандал. Но дори и да има някакъв проблем за комуникации между двете страни на дипломатическо ниво – това е въпрос на външно министерство, на правителството, ако щете и на самия президент. Така че те би трябвало да свършат тази работа, защото друг изход няма. Друг въпрос е, че самият проблем с границата по миналата година и миналата година не беше коректно решен. 
Хуманитарният аспект на проблема с преминаващите незаконно границата ни с Турция, които неточно  се наричат  бежанци, не  трябва да се смесва с национална сигурност на страната.
Цялото интервю с Николай Радулов можете да чуете тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35