Седмият фестивал за кино от Близкия изток и Северна Африка Sofia MENAR се провежда в LUCKY Дом на киното в Пловдив от днес до 25 февруари. И ще промени поне с частица отношението ни исляма - да не се асоцира веднага и единствено с тероризъм и радикален ислям. Думи на Здравко Григоров организатор на фестивала.
Спроед него филмите ще ни покажат по-добре животът и хората от този регион, който има колорит, цветен е, и по-забавен.
В програмата са включени номинираният за Оскар филм „Омар ”, екранизацията по Халил Джубран „Пророкът”, най-гледаната комедия в Ливан за 2014-та „Бебе”, носителят на две награди от фестивала в Кан „Конете на Бога” и любимите на зрителите филми за пътешествия – преминаващият през 27 държави „Утре сме на друго място”, „Ритъмът на Изтока”, който представя характерните ритми на северноафриканския регион, както и втората част на миналогодишния фаворит на публиката „С трабант до края на света”.
Откриването е тази вечер с мароканския филм „Адиос, Кармен”.
Със същия филм фестивалът е открит снощи в София при голям интерес. Всички билети са били изкупени. Дебютът на Мохамед Амин Бенамрауи спечели наградата на журито на най-престижния близкоизточен фестивал – този в Дубай. Филмът е селектиран за участие и в най-големия форум за арабско кино в Европа – фестивалът в Малмьо, както и на фестивалите в Монпелие, Брюксел и Танжер. На един от водещите африкански фестивали, този в камерунската столица Яунде, „Адиос, Кармен” е отличен с „Гран при” на фестивала. Филмът представя историята на 10-годишния Амар, който живее със сприхавия си чичо в живописно село в северната част на Мароко. Момчето напразно очаква завръщането на майка си, заминала за Белгия. Амар открива приятел в лицето на испанката Кармен, която работи като разпоредител в селското кино. Кармен разкрива на Амар един непознат за него свят, към който момчето често ще се обръща.
Фестивалът ще продължи в Пловдив до 25 януари. Sofia MENAR се организира със съдействието на Посолствата на Алжир, Египет, Индонезия, Иран, Ливан, Мароко, Палестина, Чешки център – София и Институт Сервантес – София.
Повече за фестивала тук.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..