Началото на годината, белязано от терор, протести и нарастваща несигурност в международен мащаб, формулира трудни въпроси за приоритетите, ценностите и самоосъзнаването ни като държава на кръстопът.
И ако поредицата знакови визити дадоха основание българският премиер да бъде припознат като фактор в осъществяването на политики, има и друг въпрос, определящ страната ни като писта за осъществяване на политики с неясни параметри и от разстояние. В този контекст само четири месеца след изборите премиерът Бойко Борисов призова съпартийците си да прегнат усилия и да открият възможната добра женска кандидатура за президент. Как да тълкуваме заявеното от лидера на ГЕРБ точно в този момент? Въпроса задавам на Стояна Георгиева – главен редактор на електронното издание „Медияпул”.
Стояна Георгиева: Този встъпителен анализ е някакси излишен на фона на поведението на министър-председателя и на хвърлената реплика от него на едно събрание на женската организация на ГЕРБ. Дълбокото ми убеждение е, че той не е имал нищо предвид. Просто е тествал почвата за политическите си опоненти.
Р.П: Да говорим за актуалните неща – управляващата коалиция събира. Изпълнителната и законодателната власт в нов орган - Съвет за развитие, орган, в който ще бъдат обсъждани всички спорни въпроси между коалиционните партньори. Как определяте сега коалиционния климат?
Ст.Георгиева: В критично състояние. Още преди съставяне на Правителството беше взето решение за съставяне на такъв орган към изпълнителната власт, който да има някакви легитимни функции, а не както в Правителството на Сакскобургготски, когато се събираше триумфиратът Кобургготски, Станишев и Доган и се вземаха някакви решения. От тази гледна точка този орган мисля, че този орган е някаква добра стъпка за напасване на политиките,за вземане на решения, за дискутиране на нещата как стоят от гледна точка на изпълнителната власт, на Парламента, на партиите, съставляващи управляващата коалиция. Не съм сигурна обаче, че наличието на такъв орган би преодолял основни проблеми, каквито възникнаха със спорната реформа на пенсионния модел. Не съм сигурна, че ГЕРБ ще се откажат от своята практика, защото такъв е маниерът им, действа се необмислено, поръчково по политики, които засягат много граждани и големи сегменти от бизнеса. Повече чуйте от звуковия файл:
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..