Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оуууу, глобите на КФН срещу медии не помагат на свободата на словото

Журналисти от различни печатни и електронни издания се събраха в понеделник пред сградата на Народното събрание в знак на протест срещу опитите на Комисията за финансов надзор  да упражнява цензура, налагайки колосални глоби на някои медии.

Става въпрос за решението на комисията да санкционира издателската група "Икономедиа"  със 150 000 лева заради твърдение, че фирмите "Водстрой 98" АД и "Промишлено строителство холдинг" АД са свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. От своя страна КФН обявява твърдението за невярно, тъй като не фигурирало в декларацията на Пеевски пред Сметната палата. Отделно от това "Икономедиа" бе глобена с още 10 000 лева за отказ на журналисти да разкрият източниците си, стоящи зад въпросната информация. 


Границите на свободата на словото се поставят от самите медии. Има сериозен проблем със свободата на словото, когато собствениците, се намесят в редакционната политика, коментира пред Радио Пловдив председателят на СЕМ Георги Лозанов. По думите му, при нас даже е създадено усещането, че това е нормално.  


Години наред говорим за публичност на собствеността на медиите, но това е много трудна задача, дори да се намери законодателна формула, коментира Георги Лозанов като обясни, че има практики, в които истинският собственик остава прикрит от друго лице.  


Според него въпросът с финансирането на медиите е фундаментален. В България ситуацията може да се промени само, ако бъде изработено качествено ново законодателство, но се съмнявам, че има капацитет за това, каза председателят на СЕМ. 


Властите нямат правно основание да искат медиите да разкриват източниците си, коментира още Лозанов. Много ми се иска КФН да не се намесва в медийната политика, коментира председателят на СЕМ. 


 Медийните войни доведоха страната ни до непрестижното последно място в класацията за свобода на словото, смята още Лозанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21