Премахването на ТЕЛК-овете дискутираме с лекари, представители на пациентски организации и законодатели в „Точно днес”.
Ще могат ли лекари, отговарящи на определени критерии да дават трудово-лекарска експертиза ?
Доц. д-р Димитър Шишков, народен представител от РБ описва законодателно мерките, които са наложителни, за да се съкрати пътя до получаване на решение от ТЕЛК.
Няма такава система в Европа, каквато е тази с нашите ТЕЛК-ве, каза през Радио Пловдив доц. Димитър Шишков. Той подчерта, че хората са недоволни като цяло от работата на тези комисии, защото има и корупционна система, която се намесва.
Радио Пловдив: Да кажем първо за проблема - според вас, доколко той подлежи на дискусия изобщо.
Димитър Шишков: Разбира се, че трябва да има дискусия тогава, когато се извършват такива сериозни реформи. Ние от Реформаторския блок показахме, че можем да правим такива реформи и то сериозни, радикални, но все пак трябва да има и някакво обсъждане наистина между колегите, между хората и въобще в цялата система, за да се стигне до, първо, да няма сътресения в системата, второ, хората да бъдат удовлетворени след решенията и реформите. Така че едно нещо трябва да се добави и и за ТЕЛК-овете специално – няма такава система в Европа. Ние пак сме единствените, които сме с клинични пътещи, ние сме единствените, които имаме ТЕЛК-ове и т. н. Например в Германия, както неколкократно се даваха примери, защото Германия все ни е някакъв пример, не съществува тази система на ТЕЛК-ове. Там има оторизирани лекари във всяка една болница, а всеки лекар, който е завършил медицина може и да дава своето компетентно мнение.
Р. П.: Ивайло Калфин в началото се противопостави на това предложение на д-р Петър Москов като каза, че трябва да осигурим един справедлив път за оценка на хората с намалена трудоспособност. Ами сега как е – не е ли справедлив пътят до момента или?
Д. Ш.: Хората се недоволни като цяло от системата на ТЕЛК-овете досега. Справедливостта не идва от това и, как да го кажем, не се случва това и хората не са удовлетворени. Има корупционна система, която се намесва в ТЕЛК-овете, често има хора, които предлагат и пари на ТЕЛК-овете само и само да бъдат с някаква степен на инвалидност и т. н.
Р. П.: Еми, да, като чакаш една – две години за ТЕЛК.
Д. Ш.: Именно, това е лошото в тази система. Няма да се чака по една – две години първо за ТЕЛК и второто нещо, което е много важно тази система, която вече е, как да го кажа, база за корупция ще изчезне. Отделно на това хората ще бъдат удовлетворени, защото много по-бързо ще се извършват техните телкови решения, в бъдеще време не телкови, а техните експертни решения. Аз разбирам и министър Калфин затова, защото него и както и всички нас ни е страх от едно сътресение в системата, в която може да се окаже някакъв вакуум, в който вакуум в определен период много хора да не бъдат удовлетворени от това, което ще се случи.
Р. П.: Например какво? Имате предвид, че изведнъж ще станат много болните или как хората с увреждания ще?
Д. Ш.: Не, не, първо, трябва да е ясно на всички, че има един дълъг период от време, в който трябва да се промени законодателството, трябва да се подготвят кадрите, трябва да се подготви дори софтуера и хардуера, защото това е едно от бъдещите електронни управления в здравеопазването. До всичките тези неща има един дълъг период от време, в който период от време постепенно ще се достигне до премахването на ТЕЛК-овете, затова не трябва да се притесняват колегите, че утре както тръгват така и различни слухове, примерно, че от 1 февруари няма да има ТЕЛК-ове, това е пълен абсурд. И не трябва да го приемаме като сензация или като някакъв остър, бърз момент, а това е един постепенен бавен процес, който постепенно ще премине към нормалните европейски практики в медицината.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..