Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едно от предизвикателствата пред БНР е дигитализацията

На  25 януари, преди 80 години Цар Борис III подписва Указа, който е актът за раждане на  Българското национално радио. Юбилеят е респектиращ повод за един голям и красив празник за голямото семейство на радиото и за всички българи, чиято вярност като негови слушатели са го превърнали в истински „Властелин на ефира”.

Гала концертът по случай юбилея събира на сцената на зала 1 в Националния дворец на културата на 25 януари от 18,30 ч. всички състави, които БНР има и пази. 250 певци и музиканти ще поднесат свои знакови изпълнения.

В навечерието на празника говорим с Програмния директор на  БНР Иво Тодоров.

Откъде да започнем разговора ни – от огромното благодаря за нашите слушатели или от мечтата радио?

Иво Тодоров: Да, аз във всеки случай непременно исках да благодаря на слушателите, защото макар да звучи като клише наистина без слушателите Българското национално радио не би могло да бъде това, което е. Слушателите са тези, които ни дават стимул, които дават темите, които споделят своите проблеми и ние, надявам се, в голяма степен помагаме за решаването на тези проблеми, така че наистина им благодарим.

Р. П.: Нашият генерален директор Радослав Янкулов каза в едно от интервютата, които даде по повод годишнината – 80 г. на БНР, че на радиото вярват, вярват като обществена медия, на ефир наравно примерно с „24 часа” и БТВ. Как заслужихме това доверие през годините, кое е това, което искате да отбележим сега, г-н Тодоров?

И. Т.: Без съмнение Българското национално радио е медията, която запази най-голямо обществено доверие през тези години, а това са цели 80 г. Като се замислим това е много време и наистина през всичките тези години радиото беше и партньор, и другар, и приятел, и събеседник на българите, на нашите слушатели. Мисля, че това помогна да запазим голямото обществено доверие. От друга страна радиото е медия, която е много динамична и се развива много бързо. БНР през последните години показа, че е в крак с новите технологии, реагира адекватно на интернет, което е най-голямото предизвикателство към традиционните медии радиото и телевизията и мисля, че присъстваме много успешно в интернет благодарение на сайта „bnr.bg”, благодарение на социалните мрежи, което според мене е много важно. По този начин търсим и надявам се намираме път към младата аудитория.

Р. П.: Безспорно. Посещенията го доказват във всяка една от тези платформи, на които е базирано радиото. То може да се слуша он лайн. Имаме такива многобройни сигнали и от чужбина, когато българите там ни слушат. Цел на радиото да кажем за следващите, хайде да не казваме 80,  да кажем следващите 10 г. коя да бъде?

И. Т.: Едно от основните предизвикателства към радиото е дигитализацията. В някои европейски страни това се е случило. У нас бавно вървят нещата, а и няма крайна дата това да се случи, но мисля, че лека полека ще се случи особено с освобождавате 3G- сектора. А другото предизвикателство, както казах, е интернет. Но мисля, че ние успешно влизаме в интернет. БНР има специално приложение, апликация за мобилни телефони и таблети, благодарение на която навсякъде в България и навсякъде по света може да се слуша която и да е програма. Радио Пловдив може да се слуша във Варна, Радио Пловдив може да се слуша и в Австралия. 

Цялото интервю с програмния директор на БНР може да чуете в може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки пловдивчани активират приложенето "е-Здраве"

РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“.  Процедурата за..

публикувано на 09.07.25 в 12:28

Смяната на етикетите при дрехите ще е трудна при промоции

Търговците ще успеят да спазят срока за преетикитиране и обозначаване на цените в евро и лева от 8 август, но пред тях ще има технически предизвикателства. Това коментира Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация.   По думите му трудно ще бъде изписването на цените в двете валути при дрехите и обувките през летните..

публикувано на 09.07.25 в 11:28

Сценичните изкуства искат спешно средства, нямат пари

Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто.  В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13