Българското национално радио навършва 80 години. Юбилеят се чества под мотото "Властелинът на ефира".
Началото е през 1935 година. На 25 януари цар Борис III подписва указ. С него радиоразпръскването у нас става държавна собственост. Първоначално програмата е 7-часова. Новини е имало два пъти на ден - сутрин и вечер по 10 минути. Първото пряко включване е от септември 1940 година. Тогава са тържествата по повод присъединяването на Южна Добруджа към Царство България.
80 години след създаването на радиото за 14 пореден път тази вечер ще бъдат раздадени наградите "Сирак Скитник", които носят името на първия директор на медията. Kатегориите са три - за радиожурналистика, където номинирани са Илияна Райчева от Радио България, спортния журналист Румен Генов от Радио Варна и Людмила Борисова от Радио Шумен.
В кaтeгорията за радиопредаване са номинирали екипът, реализирал мултимедийния проект "Кабинет 90" по Радио София, "Седмицата на бързи обороти" по "Хоризонт" за изданията й в събота и в неделя, както и дискусионното предаване на Радио Шумен "Клуб петък".
Тази година голямата награда "Сирак Скитник" ще получат генералните директори на БНР, които от 1935 до 2013 година са управлявали радиото.
80-годишният юбилей на националното радио ще бъде отбелязан с тържествен концерт тази вечер в зала 1 на Националния дворец на културата, който ще можете да чуете на живо и в ефира на Радио Пловдив.
Спортният журналист Емил Александров беше избран за колега "Номер 1" в Радио Пловдив. До избора, който се проведе в навечерието на отбелязването на 80-тата годишнина на БНР, се стигна след вътрешно гласуване на екипа на Радио Пловдив и слушателски вот.
Дългогодишният спортен журналист и ръководител на "Спортна редакция" в Радио Пловдив има зад гърба си 40 години опит. Още помни първия си репортаж.
От хилядите спортни събития, които е отразил, незабравим остава един момент.
Екипът на Радио Пловдив желае на Емо здраве и успехи.
Награждаването на Емил Александров може да слушате на живо по Радио Пловдив тази неделя след новините в 17ч. Тогава започва прякото предаване от НДК, в което ще бъде излъчена официалната церемония по връчване на наградите на БНР "Сирак Скитник". От 18.30 до 20.00 часа ще предадем и тържествения концерт, посветен на 80-годишнината на Българското национално радио.
Освободено е движението по АМ "Тракия" край Пловдив. Временно трафикът при 104-ти километър в посока Бургас се осъществяваше в активната лента. Причината бе катастрофа в изпреварващата лента. Трафикът беше затруднен, а движението се регулираше от екип на Пътна полиция.
Представители на младежката организация на ГЕРБ от цялата страна се събират в Пловдив. Проявата е обявена като дискусия за фалшивите новини във времето на изкуствения интелект. Ще участват председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Росен Желязков и вицепремиерът и зам.-председател на ГЕРБ Томислав Дончев. Във форума ще се включат също..
Навършват се 148 години от „Страшното” в Карлово. По време на Руско-турската освободителна война 1877 -1878 г. Карлово преживява най-драматичния шестмесечен период в историята си, наричан „Страшното“. Градът и много селища в долината са разграбени, разорени и много от тях опожарени. Над 800 карловци, сред тях интелигенцията на града: учители,..
На 20 юли се отбелязва шестата неделя след Петдесетница и се почита паметта на св. пророк Илия - Илинден. Той се почита от християните като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей - като един от двамата най-велики старозаветни мъже. В деня на св. пророк Илия, пазител на хората от бедствия, се отслужва заупокойна молитва за загиналите..
Жители на Девин затвориха главния път за Смолян и Кричим в знак на протест срещу режима на водата в курортния град. С плакати "Искаме нормален живот", "Девин вода продава, а вода няма!!!", "Не искаме режим на водата", "Искаме бъдеще за Родопите" хората настояха да се направи проверка защо всяко лято градът е подложен на воден режим. Тодор..