Ще оздравее ли българското здравеопазване с реформата “Москов”. Разговор с председателя на парламентарната здравна комисия и депутат от ГЕРБ д-р Стоян Тонев в “Точно днес” на 29 януари 2015г.
Кои от предлаганите промени са най-неотложни?
Стоян Тонев: Най-неотложни са промените, които да акцентират по качеството на медицинската помощ и една оценка на състоянието на всяко звено от здравеопазването доколко то е част от общия процес на подобрение на грижата за болния. Т. е. оценката на качеството, в която влиза разбира се и отношението на пациента към лечението и отношението към него е най-важното и най-неотложното в реформите.
Р. П.: Ген. Тонев, а как ще го мерим това качество, какво ще запишете в закона?
С. Т.: Вижте, то има един обективен момент, който е свързан със стандартите в отделните специалности т. е. изискванията са за квалификации, ниво на квалификация, ниво на апаратура, бързина, ефективност и координация на отделните специалности – това е обективната страна.
А субективната, която е свързана с вниманието към болния човек – бързината, с която той е обслужен, доколко му се обяснява и разбира се не на последно място да се избягват всякакви нерегламентирани плащания.
Р. П.: Министър Москов каза „ще сложим нови механизми за контрол върху резултата от лечението”. Може би как със специален документ пациента като излиза от лечебницата ще казва дали е доволен или как ще стане това?
С. Т.: Вижте, за всяко заболяване има ясни критерии какво значи – дали пациентът е излекуван напълно, дали е подобрен или излиза без промяна, т. е. министър Москов има предвид това, че тези критерии трябва категорично да се прилагат при оценката на дейността на лекаря.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..