България става истинска държава едва при Стамболов, когато е извоювано правото решенията на Българите да се вземат в София, а не в Цариград или Санкт Петербург.
Това заяви директорът на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев по време на честването, посветено на 161-та годишнина от рождението на Стефан Стамболов. Пред паметника на именития държавник пред сградата на общината се събраха представителен взвод от Пловдивския гарнизон, военен духов оркестър, представители на общинската и областната управа и малцина граждани.
В словото си за големия български държавник историкът Стефан Шивачев припомни, че оценките за Стамболов са противоречиви - свои и чужди са го наричали „спасител на България”, „кървав диктатор”, „българският Бисмарк” или „балканският Робеспиер”. Шивачев обясни, че противоречивите оценки и двете лица на еидн и същи човек остават да тегнат върху поколенията чак до наши дни. Но, по думите му, никой не може да оспорва заслугите на Стамболов, че е първият български държавник, който поставя основите на модернизацията на страната и действителното начало на покровителство на родната индустрия.
Стефан Шивачев подчерта – цитирам: „Възвеличаван или обругаван, признат или отречен, той е държавникът, необходим на България във времето, когато трябва да се защити нейната самостоятелност и да се открие пътят на икономическия просперитет.”
Пред паметника на Стамболов в центъра на Пловдив бяха поднесени венци и цветя от общинари, политици и граждани.
Букет постави лично и скулпторът Красимир Русев, автор и създател на едноименния паметник. Той припомни, че паметникът на Стамболов пред общината е открит официално на 6 септември 1998 година, когато денят е обявен за национален празник на България и празник на Пловдив.
Репортаж от честването в Пловдив можете да чуете в звуковия файл.
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..
Първи шах уикенд за месеца в Пловдив организира шахклуб „Спартак“. Партиите ще се разиграват на 1 февруари, събота в Централния клуб на пенсионера на бул. „Васил Априлов“ №100. Шахфестивалът има международен характер, като досега участие са вземали 11 играчи от чужди държави. Той е утвърден от Световната федерация FIDE като валиден..
Днес в Пловдив ще бъде почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Поклонението е от 12 ч., пред паметника „Свидетелят“ на пл. „Стефан Стамболов“. Организатор на събитието е Съюзът на репресираните от комунистическия терор с председател Атанас Узунов. Датата 1-ви февруари е свързана със събития, случили се през 1945 г.,..
Община Асеновград е домакин за първи път на екипа на „Hell’s Kitchen“ в деня на Св. Трифон Зарезан. Шеф Виктор Ангелов ще посрещне участниците в седмия сезон на риалитито, като ще им постави кулинарни задачи, с които да тестват уменията си на живо. Всички присъстващи ще имат шанса да се срещнат с екипа на „Hell’s Kitchen“ и да се насладят на..