Историята сочи, че България винаги е била толерантна към останалите народи. Никой не е бил под българско робство или в българска колония някъде.
Толерантността е вътре в нас, носим я генетично. Българите ценят човешките свободи и очакват същото и от другите. Хпед годините обаче, особено последните, политиците показаха, че от нетолерантността могат да се извлекат дивиденти. Изпуснат ли е духът от бутилката и защо въпросът става толкова актуален в епохата на глобализация и провокации на всекидневни скандали на етническа основа. Темата ще бъде обсъдена на кръгла маса под надслов „Река на толерантността” в седмицата на толерантността, обявена от ООН. В дискусията за възможността да се научим да живеем с различните от нас хора по религия, начин на живот и ценности. Участници в тази дискусия са политици, представители на граждански сдружения, университети, писатели, сред които - и главният редактор на електронния ПОРТАЛ КУЛТУРА Тони Николов:
Тони Николов: Мненията на хората показват колко остър е проблемът за толерантността. И ние водим разговори, каквито чухме в анкетата с горчив или патетичен или съмняващ се тон. Докато този разговор обаче тече, толерантност има по някакъв начин Вероятно и днес на дискусията ще прозвучат различни мнения, но това, което аз ще се опитам да кажа, е че трябва да се върнем към корените. Зададохте въпроси за етническата, религиозната толерантност, откъде тръгва това и как се съвместява с различните идентичности на Европа. Има нещо, което никога не трябва да забравяме – всеки термин си има история, а пък историята на термина „толерантност” по някакъв начин е свързана с нашите земи. Пред храма на „Св. София” има един римски едикт на толерантността на император Галерий от 311 г., с който тогавашната Римска империя по повод на християните, които са били изключение от правилито /били са преследвани, заради убежденията си/, стига до следния извод: цитирам – „В името на това, държавата да отстоява своите принципи, трябва да се върнем към благоразумието, така че държавата да остане здрава, а другите необезпокоявани, да бъдат в домашното си огнище”. В 311 г. е началото на този термин, думата „толерантност” означава „търпимост” – всякаква към другите – болните, недъгавите, различните от нас. Повече чуйте тук:
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..