Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойде времето на тематичните управленски коалиции и тематичните опозиции

Проф. Петър Емил Митев- ръководител на Института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски"

Какви сигнали за саниране на политическата система даде политическият януари? Ръководителят на УС на Института за социални дейности и структури „Иван Хаджийски” проф. Петър Емил Митев 

Проф.. Петър Емил Митев: Има най-малко два контекста за политическите процеси, които предстоят. Единият е международният. Вътрешното положение на България ще бъде със сигурност по-зависимо от външните обстоятелства, отколкото досега. Това, че в България се създава команден център на НАТО, не е случайно. Има достатъчно възрастни хора, които могат да си спомнят, че в България никога не е имало команден център на Варшавския договор. Никога не е имало съветски или пък други мирни войски на Варшавския договор. Сега с командния център ще се създадат и Сили за бързо реагиране и ще се приеме специален закон  за преминаване на съюзни войски.през българска територия. България се въвлича в геополитическата конфронтация, чийто финал все още не се вижда, въпреки че се виждат усилията за постигането му.  Със сигурност обаче може да се каже едно: Европа и НАТО не са заинтересовани от дестабилизация на България. Те не желаят разбъркването на ситуацията в страната и подкрепят сегашното правителство. Това бе ясно заявено на премиера Бойко Борисов, който пък от своя страна  даде да се разбере, че разчита на  тази западна натовската  и европейска подкрепа.

Р.П. –  Витаещото усещане за несигурност обаче не означава  приближаваща  реална опасност от военни действия на европейска територия....

Проф. Петър-Емил Митев: Днес предстоят преговори в Москва между Оланд, Меркел и Путин и разговорите ще бъдат от голямо значение дали ще се насочим към мирния изход, който е единственият рационален или ще се увеличи конфронтацията.  Опасността от конфликт не е отминала. Това го чувстват най-ясно българите в Украйна. Бунтът им е най-категоричната  българска реакция срещу увеличаване на напрежение. Другият вектор е вътрешното напрежение. Налице е консолидация на управленската формула и сближаване на партньорите в Правителството. Политическата стабилност се подкрепя от общественото мнение, дори и от тези, които не са привърженици на Правителството.  Небето обаче не е безоблачно. Вече имаше идея за вот на недоверие, което е изключителен прецедент преди да отминат  100-те дни на Правителството. От друга страна най-голямата опозиционна партия – социалистическата, допусна да се стигне до предсрочни избори, което дава да се разбере, че  отношенията между партньорите в Правителството са едновременно и съюзнически, и конкурентни – РБ и ГЕРБ. Първите обществени реакции на реформите ги виждаме. Управляващата партия ще търси възможност да маневрира и да дава заден ход, ако осъзнае, че реакцията на съпротива е по-голяма. Със сигурност местните избори през есента обаче ще бъдат равносметка на едногодишното управление и лакмус за това дали Правителството ще изкара пълен мандат.  Повече чуйте в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49