Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС трябва да се ангажира икономически с Украйна

След близо 17-часови преговори лидерите на Русия, Украйна, Германия и Франция постигнаха споразумение за прекратяване на огъня в Донбас от полунощ (00:00 ч.) на 15-и февруари. Киев и лидерите на сепаратистките области са подписали пътната карта за прилагане на мирния план. 

Новата договореност предвижда воюващите страни да изтеглят тежкото въоръжение от фронтовата линия, както и украинският парламент трябва да приеме конституционна реформа, която да гарантира правата на хората в Източна Украйна.

За шансовете, които новото примирие дава на двете страни е разговорът с Димитър Бечев, директор, ЕСВП - София.

Много въпроси не са уточнени и формулировките в договора не са много ясни. Не  много ясно при какви условия двете сили ще се договарят, как ще се случи конституционната реформа, какъв ще е нейният обем.

Очаквам тепърва множество препирни и в най-лошия случай връщане към насилието. Засега най-доброто е, че се договори спиране на боевете. 

Много е важно как ще се прилагат договореностите и кой ще следи за тяхното спазване. Сега е моментът ЕС да се ангажира директно с Украйна, поне в икономическата сфера, ако не в сферата на сигурността. Това е много по-важно за Украйна.

Най-сериозните отстъпки направи Украйна, Русия не е пожертвала нищо.

Българската позиция за кризата в Украйна беше ясна и добре защитена. Очевидно е, че война по нашите граници не идва, но предизвикателствата пред България са дългосрочни. Важно е да гарантираме сигурността си - трябва да харчим повече за националната си сигурност. Хоризонтът ни трябва да е по- далечен, а не от днес за утре или до другата седмица.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34