Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС трябва да се ангажира икономически с Украйна

След близо 17-часови преговори лидерите на Русия, Украйна, Германия и Франция постигнаха споразумение за прекратяване на огъня в Донбас от полунощ (00:00 ч.) на 15-и февруари. Киев и лидерите на сепаратистките области са подписали пътната карта за прилагане на мирния план. 

Новата договореност предвижда воюващите страни да изтеглят тежкото въоръжение от фронтовата линия, както и украинският парламент трябва да приеме конституционна реформа, която да гарантира правата на хората в Източна Украйна.

За шансовете, които новото примирие дава на двете страни е разговорът с Димитър Бечев, директор, ЕСВП - София.

Много въпроси не са уточнени и формулировките в договора не са много ясни. Не  много ясно при какви условия двете сили ще се договарят, как ще се случи конституционната реформа, какъв ще е нейният обем.

Очаквам тепърва множество препирни и в най-лошия случай връщане към насилието. Засега най-доброто е, че се договори спиране на боевете. 

Много е важно как ще се прилагат договореностите и кой ще следи за тяхното спазване. Сега е моментът ЕС да се ангажира директно с Украйна, поне в икономическата сфера, ако не в сферата на сигурността. Това е много по-важно за Украйна.

Най-сериозните отстъпки направи Украйна, Русия не е пожертвала нищо.

Българската позиция за кризата в Украйна беше ясна и добре защитена. Очевидно е, че война по нашите граници не идва, но предизвикателствата пред България са дългосрочни. Важно е да гарантираме сигурността си - трябва да харчим повече за националната си сигурност. Хоризонтът ни трябва да е по- далечен, а не от днес за утре или до другата седмица.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28