Според историка проф. Божидар Димитров, един от големите проблеми в Украйна са въоръжените батальони, които не се подчиняват нито на Путин, нито на Порошенко. Неговата теза за конфликта е, че той е предизвикан от милиардери, които искат преразпределение на ресурса на Украйна. Самата Украйна историкът определи като Руската Македония. И изрази надеждата си, дано Споразумението от Минск да не бъде равно на Споразумението в Мюнхен, когато през 1938 г. Чембърлейн / прочути кадри, показвани многократно/, каца и размахва подписаното Споразумение с думите: "Донесох ви мир". Една година по-късно избухва Втората световна война.
След повече от 16-часови преговори в Минск лидерите на Русия, Украйна, Германия и Франция стигнаха до подписването на споразумение от 13 точки, с което се спират боевете в Украйна. Дали това наистина е лъч надежда, макар и с нови предизвикателства и препятствия, както заяви канцлера Меркел, или пък има сериозни основания за скептицизъм, каквито също не липсват като коментари. В ефира на Радио Пловдив по тази тема започваме разговор с историка – директор на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
Какъв е вашият коментар за това, което се случи след тази изтощителна нощ в Минск? Питам ви и с интерес, защото имате основания и за някои исторически паралели – нормандска четворка, счупване на молива на Путин, въпреки че според някои медии това е фотомонтаж.
Божидар Димитров: Възможно е, възможно е и моливът да е бил некачествен – това е молив, а не химикалка, доколкото видях. Случва се. И Стамболийски е счупил писалката в Ньой, когато се е ядосал и разбрал какво го карат да подпише, но не е могъл да не подпише, тъй като обратното е означавало окупация на България от сръбски, гръцки и румънски войски.
Р. П.: А в случая?
Б. Д.: В случая вероятно Путин се е ядосал в един момент, натиснал е малко по-молива, той е некачествен и се е счупил. Но не бива да се съсредоточаваме върху този момент, а по-скоро дали споразумението в Минск ще бъде равно на подобно споразумение в Мюнхен през 1938 г., когато Чембърлейн кацнал, това са прочути кадри, които са показвани многократно, размахва подписаното споразумение и казва „Донесох ви мира.” Една година по-късно избухва Втората световна война, само една година. Т. е. Минск може да бъде начало на един мирен процес и всички оптимисти, включително и аз се надяваме, че е така, а може да се окаже и, че е прелюдия към нови по-тежки сражения, нови мъртви и т. н.
Р. П.: А вие, разбира се, сте чували и историческата максима " който иска мир, да се готви за война".
Б. Д.: Така е, но в случая с Украйна нещата стоят малко по-друго. Украйна е прекрасен пример затова как политиците, когато искат някакво временно решение на някакъв въпрос, започват да създават държави, нации с граници, които нямат нищо общо нито с историята, нито с реалното положение на нещата с населението в тази територия.
Цялото интервю с проф. Божидар Димитров, в което се включва и темата за "червейгейт" и книгата за досието му " За кожата на едно ченге", чуйте в звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..