Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфликтът в Украйна е предизвикан от милиардери

Според историка проф. Божидар Димитров, един от големите проблеми в Украйна са въоръжените батальони, които не се подчиняват нито на Путин, нито на Порошенко.  Неговата теза за конфликта е, че той е предизвикан от милиардери, които искат преразпределение на ресурса на Украйна.  Самата Украйна историкът определи като Руската Македония. И изрази надеждата си, дано  Споразумението от Минск да не бъде равно на Споразумението в Мюнхен, когато през 1938 г. Чембърлейн / прочути кадри, показвани многократно/, каца и размахва  подписаното  Споразумение с думите: "Донесох ви мир". Една година по-късно избухва Втората световна война. 

След повече от 16-часови преговори в Минск лидерите на Русия, Украйна, Германия и Франция стигнаха до подписването на споразумение от 13 точки, с което се спират боевете в Украйна. Дали това наистина е лъч надежда, макар и с нови предизвикателства и препятствия, както заяви канцлера Меркел, или пък има сериозни основания за скептицизъм, каквито също не липсват като коментари. В ефира на Радио Пловдив по тази тема  започваме разговор с историка – директор на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.

Какъв е вашият коментар за това, което се случи след тази изтощителна нощ в Минск? Питам ви и с интерес, защото имате основания и за някои исторически паралели – нормандска четворка, счупване на молива на Путин, въпреки че според някои медии това е фотомонтаж.

Божидар Димитров: Възможно е, възможно е и моливът да е бил некачествен – това е молив, а не химикалка, доколкото видях. Случва се. И Стамболийски е счупил писалката в Ньой, когато се е ядосал и разбрал какво го карат да подпише, но не е могъл да не подпише, тъй като обратното е означавало окупация на България от сръбски, гръцки и румънски войски.

Р. П.: А в случая?

Б. Д.: В случая вероятно Путин се е ядосал в един момент, натиснал е малко по-молива, той е некачествен и се е счупил. Но не бива да се съсредоточаваме върху този момент,  а по-скоро дали споразумението в Минск ще бъде равно на подобно споразумение в Мюнхен през 1938 г., когато Чембърлейн кацнал, това са прочути кадри, които са показвани многократно, размахва подписаното споразумение и казва „Донесох ви мира.” Една година по-късно избухва Втората световна война, само една година. Т. е. Минск може да бъде начало на един мирен процес и всички оптимисти, включително и аз се надяваме, че е така, а може да се окаже и, че е прелюдия към нови по-тежки сражения, нови мъртви и т. н.

Р. П.: А вие, разбира се, сте чували и историческата максима " който иска мир, да се готви за война". 

Б. Д.: Така е, но в случая с Украйна нещата стоят малко по-друго. Украйна е прекрасен пример затова как политиците, когато искат някакво временно решение на някакъв въпрос, започват да създават държави, нации с граници, които нямат нищо общо нито с историята, нито с реалното положение на нещата с населението в тази територия.  

Цялото интервю с проф. Божидар Димитров, в което се включва и темата за "червейгейт" и книгата за досието му  " За кожата на едно ченге",   чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54