Eзикът на разбирателството между държавите от центъра и периферията на Европа – възможен ли е? Български и немски художници дават своя отговор и своя анализ в картини след проведената в Пловдив през седмицата творческа среща – симпозиум „От периферията и обратното”. Изложбата ще се открие този петък, в галерия „Резонанс” от 18 ч, а в ефира на Радио Пловдив – в зона „Култура”, сега влиза Емилия Арабаджиева – участник в този проект като художник и като директор на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив, която също е партньор по проекта.
Всъщност, това е и пленер през седмица, защото рисунките голям формат, които ще видим в изложбата са точно това. Какво е впечатлението ви от тази среща между художници от центъра и периферията на Европа?
Емилия Арабаджиева: Ние бяхме домакини на този симпозиум, на този пленер, както го наричам аз, защото то беше едно съвместно рисуване, беше много приятно просто, защото художниците са наистина посланици на разбирателството. Ние от 10 г. поддържаме връзка с една група артисти от Германия, с които направихме няколко съвместни пленера през годините и дори и гостувахме в Брюксел с две изложби в Немския културен център там, тъй че връзката ни е отдавнашна, но разбира се, участниците в симпозиумите се сменят.
Р. П.: Целта на този проект, който е не само да предизвика въпросните творчески инспирации и в българските, и в немските художници за тези творби под този надслов – за езика на разбирателството, тази изложба затова носи и името „От периферията и обратно”, какво допринесе още след тази поредица от срещи, които имахте в Старинен Пловдив, в Бачковския манастир с представители на различни общности, каквито са многобройни в Пловдив, включително отидохте и до лагера за бежанци в Харманли?
Е. А.: Наистина бяха полезни тези срещи дори и за нас, за пловдивчани, въпреки че отдавна сме свикнали със съвместното съжителство. Пловдив е един такъв много особен град, който от хилядолетия си живее с много общности, тъй че ние запознахме точно германските приятели и художници затова как толерантно и с много разбиране, с много топлина може да съвместяват живота си различните етноси. А ходенето ни в Харманли беше наистина любопитно...
Емилия Арабаджиева участва в изложбата с две свои рисунки : " Нежно разпятие" и " Избрана посока". За нея езикът на разбирателството е от периферията към вътрешното усещане и интуиция на човека, което приближава към съвместно съществуване, и в този смисъл няма значение от мястото - дали е периферно, или в центъра на Европа.
Интервюто с Емилия Арабаджиева е във звуковия файл.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..