Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция трябва да инвестира в икономиката си

Пет дни даде Еврогрупата на Гърция да реши ще  продължи ли финансовата програма за стабилизиране на страната. На практика този срок се възпиема като ултиматум към Атина, след като финансовият министър Янис Варуфакис отхвърли предложението за удължаване на спасителната програма за Гърция. Според Йоаким Каламарис, който е бизнесмен и преподавател в Европейския колеж по икономика в Пловдив, налаганите през последните години рестрикции върху страната са довели до увеличаване на дълга на Гърция, а не до намаляването му. 

Той цитира мрачни статистики за нивото на безработица, дългове, както и за ръст на самоубийствата. По думите му, само за една година  7 хиляди души са сложили край на живота си.   "Атина иска ревизия на това кредитиране, тъй като в страната няма развитие, а икономиката продължава да се свива, безработицата расте. Това помага само на кредиторите да спекулират с това. Има опасност да се получи синдромът на доминото", коментира Каламарис. 


Той подчерта, че една страна като Гърция трябва да бъде независима не само географски, но и икономически.  Политиците, които са подписали тези договори за кредитиране на страната, носят отговорност за подписите си, каза той и добави, че Брюксел също носи отговорност, защото е поощрявал тези политици и критикувал Ципрас.  

"750 милиарда дълг, милиони на улицата, Ципрас трябва да последва волята на гражданите си", смята икономистът. Той смята, че страната сама трябва да намери решение за своето бъдеще. Ако тя успее да излезе от тази огромна морална дупка, ще може да даде пример на други държави, които са заробвани от "вируса - дълг".

Гърция трябва да инвестира в собствената си икономика и да търси регионални икономически съюзи, тук на Балканите, които могат да бъдат солидарни и да си помагат по между си, каза Каламарис и заключи:  "Въпросът е не ние да излезем от ЕС, а да видим кой и какво създава раковото състояние на малките страни. Проблемът е морален, тук място за финансисти няма". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59