Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция трябва да инвестира в икономиката си

Пет дни даде Еврогрупата на Гърция да реши ще  продължи ли финансовата програма за стабилизиране на страната. На практика този срок се възпиема като ултиматум към Атина, след като финансовият министър Янис Варуфакис отхвърли предложението за удължаване на спасителната програма за Гърция. Според Йоаким Каламарис, който е бизнесмен и преподавател в Европейския колеж по икономика в Пловдив, налаганите през последните години рестрикции върху страната са довели до увеличаване на дълга на Гърция, а не до намаляването му. 

Той цитира мрачни статистики за нивото на безработица, дългове, както и за ръст на самоубийствата. По думите му, само за една година  7 хиляди души са сложили край на живота си.   "Атина иска ревизия на това кредитиране, тъй като в страната няма развитие, а икономиката продължава да се свива, безработицата расте. Това помага само на кредиторите да спекулират с това. Има опасност да се получи синдромът на доминото", коментира Каламарис. 


Той подчерта, че една страна като Гърция трябва да бъде независима не само географски, но и икономически.  Политиците, които са подписали тези договори за кредитиране на страната, носят отговорност за подписите си, каза той и добави, че Брюксел също носи отговорност, защото е поощрявал тези политици и критикувал Ципрас.  

"750 милиарда дълг, милиони на улицата, Ципрас трябва да последва волята на гражданите си", смята икономистът. Той смята, че страната сама трябва да намери решение за своето бъдеще. Ако тя успее да излезе от тази огромна морална дупка, ще може да даде пример на други държави, които са заробвани от "вируса - дълг".

Гърция трябва да инвестира в собствената си икономика и да търси регионални икономически съюзи, тук на Балканите, които могат да бъдат солидарни и да си помагат по между си, каза Каламарис и заключи:  "Въпросът е не ние да излезем от ЕС, а да видим кой и какво създава раковото състояние на малките страни. Проблемът е морален, тук място за финансисти няма". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56