Премиера на книгата на Огнян Герджиков „Аз не бях политик” ще се състои в Регионалния етнографски музей – Пловдив. За произведението и автора ще говори носителят на литературна награда „Блага Димитрова” за роман 2014 Анна Боянова.
В представянето на книгата ще се включат актьорите Ивана Джеджева и Емил Калев, а специалното участие е на писателя Недялко Йорданов. Авторът проф. Огнян Герджиков е български политик юрист, председател на 39-то НС.
Р.П. Атрактивно заглавие, което звучи странно в контекста на държавническия Ви статус - председател на 39-то НС. Не си спомням обаче за подобни признания от страна на други политици на високи позиции. Затова и не само аз, а вероятно и други, приемат подобно откровение с подозрителност.....
Проф. Огнян Герджиков – Естествено, има известна интрига в това заглавие и това е част от закачката в книгата. Ако сте прочели книгата, ще разберете за какво става въпрос.
Р.П. Говорите за политиката отблизо и от дистанция, като представяте няколко Ваши лица. Ако не бяхте политик тогава, какъв бяхте всъщност, как се определяте тогава и сега, десет години по-късно?
Проф. Герджиков : Аз съм академичен човек и вече 40 години се занимавам основно с преподаване на право, това е моята дълбока същност. Всички останали лица са притурки към нея.
Р.П. Политиката е мръсна река, от която по неволя се пие, тезата е на един американски президент от миналото, също автор на книги. Какъв е Вашия прочит на тази универсална истина, ако я приемате и как се оказахте в политиката тогава?
Проф. Герджиков: Вярно е, споделям я...тази мисъл...политиката иска дебелокожие,.не всеки го носи в себе си и политиката не е за всеки. Аз случайно се озовах в политиката. Обстоятелствата ме принудиха да вляза в нея и пак обстоятелствата ме качиха на председателския стол.
Р.П.....говорите така, сякаш нямате участие в решението и сте го направили без съпротива. Вероятно Ви е струвало много......
Проф. Герджиков: В началото опитах лека съпротива, но за съжаление тя поддаде и стана това, което стана...
Р.П. Имате предвид това, че и впоследствие бяхте предсрочно отстранен от председателския пост в Парламента. При Вашето изпращане обаче народните представители станаха на крака..вероятно си спомняте този момент.......
Проф. Герджиков: - Това е звездния ми миг, бих казал.. Не зная досега в историята на българската политика да вземат главата на някого и след това да го изпратят на крака...
Р.П. .Какно Ви даде все пак политиката и как оценявате някои грешки, което вашето управление направи и останаха некоментирани тогава?Споделете това вече като неполитик.
Проф. Герджиков: ..Политиката е рискова професия и не може да не се греши. Това е рискова професия.Неминуемо се правят грешки, тъй като за много кратко време и недостатъчна информация трябва да се вземат решения и част от тях са грешни. От дистанцията на времето обаче те си проличават. Въпросът е обаче човек да си го признае, както направих и аз...
Р.П. Как оценявате сегашното управление на страната, в което коалициите са около 20, а има и коалиции в коалицията?
Проф. Герджиков: Даже ако правилно смятам, партиите са два пъти повече. Но това не е важно, защото са достатъчно много. Наистина трябва да се учим да бъде така, защото и в бъдеще ще се управлява коалиционно. Ние обаче все още се учим на този сложен занаят управление в коалиция..
Р.П. Казахте, че не желаете да бъдете приеман само и единствено като политик, защото това не е Вашето мплоа. Огава Ви питам за експертното Ви мнение как оценявате направените стъпки за осъществяване на съдебната рефрорма. Има ли сигнали, че в държавата може да има повече справедливост?
Проф. Герджиков : Първата стъпка е направена. Прие се важен документ – стратегията за съдебната реформа. Ако тя обаче не се претвори в действие, няма никаква полза от това, че приетата от Парламента стратегия е добра. Но не смятайте, че съдебната система е най-проблематичната. Има и други, които много ме смущават – образованието в последните години ми е голяма болка, здравеопазването, енергетика. Има много проблемни области, по които трябва да се работи енергично.
Повече чуйте тук:
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..