Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баба Марта бързала, мартенички вързала!

| обновено на 01.03.15 в 08:16

На 1-ви март посрещаме  Баба Марта, която е символ на пролетта и носи очакване за здраве и плодородие. Традицията произхожда от  древна езическа обредност от Балканския полуостров, свързана с всички земеделски култове към природата. Част от тези ритуали е и  завързването на усуканите бяла и червена вълнени нишки.

Червеният цвят, според народното поверие, има силата на слънцето и дава жизненост на всяко същество. Белият цвят символизира чистотата, невинността и радостта. В българските традиции бялото е и знак за красота, а червеното е цвят на жизненост, на здраве и любов, на победата, на живота и храбростта, на светлината на изгряващото и залязващото слънце. 
Традицията гласи още, че щастие и късмет носи онази мартеница, която ти е подарена. Затова всички окичват на роднините и приятелите си мартеници и досега. Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетна птица, които са символ на настъпването на пролетта.

Според легендите първата мартеница е направена от Ахинора, жената на хан Аспарух, през втората половина на седми век, 

когато Аспарух преминал Дунава и открил за българите земите около Балкана. Ахинора дълго чакала своя любим и накрая 
завързала на крачето на лястовичка пресукан бял и червен конец и пуснала птичката да предаде посланието й за здраве и любов.

Друга  легенда, адаптирана по редица народни песни, разказва за  дъщерята на Кубрат Хуба(ва)и гълъбът, пренесъл бяло-червен конец до Аспарух. 

Твърди се, че в легендата почива на  известна истина, защото има песни, пеещи за наш Цар превел ни в тези земи, и сестра му...  Идеята за птицата донесла вест от далечни роднини, обяснява напълно защо старите хора са вярвали че когато се види първият щъркел, то мартеницата трябва да се свали...

Извън българската етническа територия мартениците се срещат само в някои области на Румъния и Молдова, т.е. пак на места, където са живели или живеят по-компактни групи българи. Доколкото те не са познати на другите славяни, вероятно мартениците са наследство от прабългарите.

За традицията в Родопите на 1-ви март разказва кореспондентката ни Радостина Чернокова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Депутати изслушват кмета на Велинград и собствениците на овцете, заразени с чума

На заседание се събира Временната парламентарна комисия за проверка на фактите около огнищата на чума и шарка. То трябваше да се проведе вчера, но се отложи за днес заради удълженото заседание на парламента.  На заседанието ще бъдат изслушани представители на ДАНС и МВР, кметът на Велинград, ветеринарни лекари, представители на  животновъдите, в..

обновено на 09.01.25 в 07:51

Ремонт по бул. "Васил Априлов" променя разписанието на градския автобус №24

От днес маршрутът на автобусна линия №24 се променя заради ремонт по бул. ,,Васил Априлов”, съобщават от ОП „Организация и контрол на транспорта“.  Временни спирки на автобусите движещи се по линия кв.„Прослав“–завод„Устрем“ ще има преди служебния вход на УМБАЛ „Св. Георги“, направо по ул. „Любен Каравелов“, преди входа на Стоматологичния..

обновено на 09.01.25 в 07:51

17° във Варна и Силистра днес, в Пловдив 8°

Сутринта в низините и котловините отново ще бъде с мъгли. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 5°, в крайните източни райони – от 8° до 10°, в Пловдив 0°. През деня ще преобладава слънчево време. На места в низините и котловините преди обяд все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. След обяд видимостта временно ще се..

публикувано на 09.01.25 в 07:14

Автобус №222 отново се движи по ул. "Царевец"

От днес автобусна линия № 222 възстановява маршрута си. Той бе промемен заради  строително-монтажните дейности по  ул. ,,Царевец”.  След завършването им движението на автобуса се връща към утвърдената транспортна схема.  Посока: кв. „Прослав“ – Пловдивски университет Ул. „Царевец“ спирка №389 – Студентски общежития, спирка №390 – Пазара, наляво по..

публикувано на 09.01.25 в 06:38

Най- голямата батерия в Югоизточна Европа - ПАВЕЦ "Чаира", отново ще работи

"Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската "Тошиба" и..

обновено на 08.01.25 в 17:27