Документалният сборник "Освобождението на Пазарджик (1877-1878). Документи, спомени и проучвания” разказва истории от официални и лични архиви.
Книгата представя 76 непознати или малко познати документа, подредени хронологично от 1877 до 2002 г. събрани , в увлекателен разказ за историята на Пазарджик с акцент върху освобождението на града през 1878 г.
Приложени са и 36 илюстрации.
Освен документи от фондовете на музея, в изданието са включени и архивни материали по темата, съхранявани в хранилищата на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий” – София, Регионална библиотека „Ив. Вазов” – Пловдив и Държавен архив – Пазарджик. Разнообразните сведения в документите очертават няколко тематични направления: стопанския и обществен живот в Пазарджик по време на Руско-турската война (1877-1878), участието на пазарджичани в Българското опълчение, дейността на временното руско управление по административното устройство на Източна Румелия и уреждане на гражданското управление на Пазарджишки окръг.
Автентична картина на пазарджишкото следосвобожденско общество изграждат оригиналните документи от изборите за градски съвет, които се появяват в историческата литература за първи път като пълен текст. Публикуваните спомени и дневници, предадени със запазения автентичен изказ на авторите, обогатяват картината на времето с недоловими в официалните текстове детайли и гледни точки, позволяват да надзърнем в една отминала епоха, в която има неподправен ентусиазъм и високи национални идеали.
За сборника и духа на времето, затворен между кориците разговаряме с Пенка Николова- уредник на историческия музей в Пазарджик- автор и съставител на книгата.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..